Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Deniz za'feri

Türkiye tarihi bir operasyona imza attı. Başbakan'ın talimatıyla yola çıkan 2 feribot ve 3 savaş gemisi 'dan 3 bin Türk'ü sağsalim aldı. Örnek harekattan sonra dünya kapımızı çaldı: Yardım edin

İşte bu kadar
Arap yarımadasındaki ezberleri bozan isyan, 'yı da sardı. Kaddafi'nin (68) 42 yıllık rejimine karşı ayaklanan muhalifler, Libya'yı yaktı. O ateşin arasında tam 25 bin Türk de kaldı. İşte bu noktadan sonra dünyanın en büyük tahliye harekatı başladı. Başbakan , bu kapsamda iki kez Kaddafi'yi aradı. Erdoğan "Üzücü bir olay yaşanmaması için yollar açılsın" dedi. Daha sonra kurmaylarıyla görüşen Başbakan Erdoğan, "Vatandaşlarımı sağ salim getirin" emrini verdi.

SAMSUN SEFERDE
Bu gelişmelerden hemen sonra Orhan Gazi- 1 ve Orhan Gazi-2 adlı feribotlar çatışmaların en yoğun olduğu Bingazi kentine doğru yola çıktı. Feribotlara Deniz Kuvvetleri'ne ait 2 savaş gemisi de eşlik etti. Ve feribotlar önceki gece Bingazi Limanı'na demirledi. 2 feribot toplam 3 bin Türk'ü alıp Türkiye'ye doğru dönüşe geçti. Ardından "Samsun" ve "Ankara" adlı gemiler "Rotamız Libya" dedi.

YÜKÜMÜZ BÜYÜK
Yola çıkan feribotlarda sadece Türk vatandaşları yoktu. Türkler'in tamamı feribota alındıktan sonra ülkeden ayrılmak isteyen yabancılar da gemiye bindirildi. Bu kapsamda bin 456 Türk'ün bulunduğu Orhan Gazi-1 gemisine 5 Alman, 13 Suriyeli, 2 Kanadalı, 2 İngiliz, 3 Faslı, 1 Ürdünlü, 1 Libyalı, 1 Yunan ve 1 de Rus vatandaşı alındı. Yabancılar "Türkiye'e minnettarız" dedi.

ABD DE BAŞVURDU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 72 saatte 6 bin Türk'ün hava ve deniz yoluyla kurtarıldığını açıkladı. Bu gelişmeden sonra Libya'daki vatandaşları için ne yapacağını şaşıran ülkeler Türkiye'nin kapısını çaldı. Başta ABD olmak üzere, Almanya, Fransa, Çin, Avustralya, Kanada gibi 24 ülke, vatandaşları için Türkiye'ye resmi istek gönderdi. Öte yandan Libya'da 300 bin yabancı bulunuyor.

ROTAYI TÜRKİYE ÇİZDİ
Tarih 23 Şubat 2011... Saat 03.00... Yer Bingazi Limanı... 3 bin Türk, feribotlara binmek için bekliyor...

İNGİLTERE DERS ÇIKARDI
Türkiye'nin tarihe geçen operasyonu, dünyada yankılandı. İngiltere'de ise ana muhalefet, Türkiye'nin tahliyesini örnek gösterip hükümete yüklendi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin milletvekili Douglas Alexander, İngiliz hükümetini eleştirdi. Alexander, Başbakan David Cameron'un vatandaşlarını kurtarmak için yetersiz davrandığını söyledi.

TÜRK DOSTU ÖFKE!
Başkent Trablus'tan Antalya Havalimanı'na gelen Türk işçiler yaşadıklarını anlattı. Ailesine kavuşmanın sevincini yaşayan işçi Mehmet Onur Oğuz ise endişelenecek bir durum olmadığını belirtti. Oğuz, "Türkler'i fiziki olarak rahatsız edici olay yaşanmadı. Aileler sakin olsun. Türkler'e karşı hiçbir şey yok'' diye konuştu.

KADDAFİ'YE KILIÇ ETKİSİ
Ölümden kaçan Türkler'den bazıları, özel uçuşla İstanbul'a geldi. İşçilerden Bahadır Reisoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerini zor durumda bıraktığını belirtti. Reisoğlu, "Kemal bey, Libya'daki olayları desteklediğini açıkladı. Ondan sonra da Kaddafi'nin Türkler'e olan bakışı değişti" dedi.

BU KAOSUN EŞİ YOK
Libya'daki kaostan kurtulan Türkler'den bazıları, bir yarılarını orada bıraktı. Tıpkı Güneş Mengüllüoğlu (26) gibi... Mühendis eşini Trablus'ta bırakmak zorunda kalan Mengüllüoğlu yaşadığı dehşeti anlattı. Mengüllüoğlu, "Binlerce Türk adeta can pazarında yaşıyor. Eşim de orada. Çok kötü şeyler olacak" diye ağladı.

GERİLİMİN REHİNE EKONOMİSİ
Libya'daki isyan, kendi terörünü de yarattı! Bingazi'ye 600 kilometre mesafedeki Jalu şehrinde bulunan Türkler, paralarını alamayan yabancı işçiler tarafından rehin tutuldu. Telefonla Türk makamlarını arayan yabancı işçiler, "Vatandaşlarınız için 350 bin dolar istiyoruz" dedi.