Bugünkü
Takvim

Tat'lı hayat

Tat'lı hayat
NE popçular, ne topçular... Türkiye'de en çok kazanan meslek gruplarından birisi de lar... Anadolu Üniversitesi (AÜ) Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Dilek Ünlü'nün açıklamasına göre turizmin gelişmesiyle otel ve restoran sayısı artıyor. Dolayısıyla da fazlasıyla aşçıya ihtiyaç duyuluyor. Yeni mezun bir aşçı bin 500 liraya işe alınırken, 2 yıl sonra 5 bin lira maaş alabiliyor. Türkiye'de şu an 40-50 bin lira alan aşçılar da bulunuyor. Hatta Avrupa'daki birçok ülke de, Türk aşçıları transfer etmek için birbiriyle yarışıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.