Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Zor bilmece yedek anne

'da lezbiyen evlilik yapan Türk kadın, boşanıp 2 kızıyla 'ye döndü. Ama ortaya velayet krizi çıkınca içini mahkemeye döktü: Bir hataydı, değiştim

Dişi baba isyanı

, son yılların en ilginç davasına kilitlendi! Bir kırık aşk hikayesinde tarafların ikisi de kadın, kavga nedeni ise velayet kriziydi! İlk eşinden 2 çocuğu olan Türk vatandaşı F.A., lı L.V.D. ile lezbiyen evlilik yaptı. Yıllarca birlikte oturan çift, daha sonra boşandı. İki kızın annesi F.A., yavrularını alıp Türkiye'ye döndü. Ancak hiç ummadığı bir velayet davasıyla karşılaştı. Çocuklarla hiçbir biyolojik bağı olmasa da onlara annelik yaptığını ileri süren L.V.D., ülkesinde velayet davası açtı. Böylece ortaya bir kriz çıktı. Çünkü Türk kanunlarında eşcinsel evlilik yoktu!

'KOCAM 'DE EVLİ ÇIKTI'
Şimdi herkes merakla, "Acaba bu davanın sonucu ne olacak?" diye beklerken Bakırköy Aile Mahkemesi'ne ifade veren F.A., yaşadıklarını şöyle anlattı: Ailemin isteği ile evlendim. Sonra kocamın Amerika'da evli olduğunu öğrendim. Bu nedenle evliliğimiz ABD'de onaylanmadı. İki çocuğumuz olmuştu. Şiddet görüyordum. Sonra eşim beni terk etti. Amerika'da 2 çocukla tek başıma kaldım. Ailemin ve devletin desteği ile geçiniyordum

'RUHSAL TEDAVİ GÖRDÜM'
Boşluğa düştüm. İnternette L.V.D. ile tanıştım. 3 yıl Amerika'da yaşadık. Hollanda'da evlendik. Çocuklarım onu arkadaşım biliyordu. Ruhsal sağlığım bozuktu. Tedavi oldum. Kızlarım daha fazla zarar görmesin diye döndüm. Çocuklarımı asla vermem!

HUKUKÇULAR NE DİYOR?
Emekli Aile Mahkemesi Hakimi İzzet Doğan:
Türk Medeni Kanunu'na göre sadece ayrı cinsler evlilik birliği kurabilir. Hollandalı kadının velayet hakkı yok.
Devletler Özel Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Nuray Ekşi:
Hollandalı kadın, çocuklarla bir kan bağı olmadığı için hak iddia edemez. Eğer çocukları evlat edinseydi Türkiye'de dava açabilirdi.


Neslihan KESKİN-Osman ASİLTÜRK