Bugünkü
Takvim

Nakil değil ölüm listesi

ABONE OL
Nakil değil ölüm listesi
'de organ bağışlarının giderek azalması, nakil bekleyen hastalarda umutları tüketiyor. Birçok hasta organ beklerken hayatını kaybediyor. Türkiye'de yaklaşık 100 bin hasta, nakil olmak için beklerken, her yıl 4 bin hasta nakil listesine ekleniyor. Organ bekleyen hasta sayısı giderek artarken bağış sayısı da hızla düşüyor.

2009 yılında beyin ölümü gerçekleşen donörlerin yüzde 31'i organlarını bağışlarken, 2010'da bu rakam yüzde 25'e düştü. 2010 yılında bin 50 donörden sadece 269'unun organları bağışlandı. oranlarının giderek azalması, nakil bekleyen hastaları da umutsuzluğa itiyor. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ankara Bölge Koordinatörü Eyüp Kahveci, "Hastalar artık organ nakli olmayı beklerken, hayatlarını kaybetmeye başladı. Organ bekleme listelerine artık ölüm listeleri de diyebiliriz" dedi.

kalan karakter 1000

çözüm kolay çözüm kolay

organ satışına izin vermek, türkiye gibi ülkede insanlar artık günahını bile bedava vermez. her şey kredi kartına... karaciğer 12 taksit 2 ödemesiz, kredi kartına kalp 24 taksit... özel hastaneler bu işe soyunabilir, 2 bin liralık kredi kartını kapamak şartıyla garibanın karacigerini alır, znegine kredi kartıyla 25000 dolara satarsınız. Ha unutmadan icradan satılık böbrek ilanı da verilebilir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.01.2011 15:06
orhan orhan

BAĞLANAN ORGANLAR ZENGİN VE HATIRI SAYILI KİŞİLERE TAKILIRSA TABİKİ BAĞIŞLAR AZALIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.01.2011 14:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.