Bugünkü
Takvim

Testi gibi dizip kesti

Bir günde 8 hastayı kör eden doktorun hastaları skandal operasyonu "Bizi Menemen testisi gibi karşısına dizip ameliyat etti" sözleriyle anlattı

ABONE OL
Elinin körü
İzmir' de 8 hastanın katarakt ameliyatı sırasında görme yetilerini kaybettiği skandala bakanlık el koydu. Ameliyat sonrası gözü kör olan hastalar ve yakınların Op.Dr. Gökhan Kerci ile ilgili anlattıkları tüyler ürpertti. Hastalardan Musa Keleş, şunları söyledi: "Bizi Menemen testisi gibi karşısına sıralayıp ameliyat etti. Ertesi gün ikinci kez ameliyat yaptı ama kör olduk. Benimle birlikte 3 hastayı Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk etmeye karar verdi. Ancak ambulans şoförü 'Yakıt yok, koyarsanız götürürüm' dedi. Bunun üzerine doktor bizi kendi aracıyla götürdü" diye konuştu. Hastalardan Yüksel Altınçubuk'un kızı Deniz Başak (25) ise Dr. Kerci'nin annesini önce 5 Kasım 2010'da ameliyat ettiğini belirterek, "Operasyon sonrasında gözde bir parça unutulduğu anlaşıldı. Bunun üzerine annemi 10 Ocak'ta ikinci kez ameliyat etti. O ameliyatta da enfeksiyon kaptı. Biz özel hastaneye gitmek istedik ama Kerci buna izin vermedi" dedi. Skandala Sağlık Bakanı Recep Akdağ el koydu. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan ve Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, İzmir'e giderek incelemelere başladı. Vali Cahit Kıraç, "Bir zarar ve kusur var mı araştırılıyor" açıklamasını yaptı.

HİNT MALI UCUZ LENS
Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Nevbahar Tamçelik: Katarakt ameliyatlarında ucuz olduğu için Hindistan'dan getirilen lensler kullanılıyor. Ameliyatın yapıldığı merkezlerin altyapısı ve kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekiyor. Bu lensler kullanılmamalı. Lenslere de barkot sistemi getirilmeli ve hastanın dosyasına işlenmeli. Önüne gelene göz hastalıkları merkezi açtırıldı. Bunların çok sıkı denetlemesi lazımkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.