Bugünkü
Takvim

Kahvaltıda kalbi attı

Aytekin'in yaşaması kalp nakline bağlıydı. Yıllarca organ bekledi. Tam umudunu yitirmişken telefonu çaldı. Doktor hastaneye 'kahvaltı için' çağırdığı hastaya kalp nakletti...

ABONE OL
Kahvaltıya çağırıp kalp naklettiler
Konyalı kalp hastası Mehmet Ali Aytekin (47), "kahvaltı" için çağrıldığı hastanede, kalp nakli oldu. Aytekin, 2006'da kalp krizi geçirdi. Hastanelerde 3 kez by-pass oldu. Doktorlar, hastaya iyileşmesinin kalp nakline bağlı olduğunu söyledi. Bunun üzerine talihsiz adam, nakil konusunda önde gelen hastanelerden biri olan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gitti ve kalp nakli için kaydını yaptırdı.

GÜNDEN GÜNE ERİDİ
Her geçen süre hastanın aleyhine işliyordu. Ancak uygun kalp bulunamıyordu. Günden güne eriyen hasta, 80 kilodan 53 kiloya düştü. 3 yıl yoğun bakımda tedavi gören Aytekin, bu süre içerisinde 13 nakil gördü. Ancak hiçbiri kendisine uyumlu çıkmadı. Umudunu yitiren Aytekin, Antalya'da bir ev tutup hastaneden ayrıldı. Geçtiğimiz yıl ise 16 yaşında beyin ölümü gerçekleşen bir gencin kalbi bağışlandı ve kalp Aytekin'e uyum gösterdi. Ancak Aytekin'in bundan haberi yoktu.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU...
Prof. Dr. Ömer Bayezid, Aytekin'i arayarak, "Hastaneye gel, kahvaltı yapalım" dedi. Amaç hastanın heyecanlanmasını önlemekti. Her şeyden habersiz hastaneye giden hastaya önlük giydirildi. Daha sonra da ameliyathaneye alınarak nakil gerçekleştirildi. Operasyonun ardından sağlığına kavuşan 4 çocuk sahibi adam, kısa sürede 53 kilodan 70 kiloya çıktığını söyledi.







kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.