Bugünkü
Takvim

Darağacına müze tabelası asılacak

Derin acıların adresi Demokrasi Müzesi olacak.

ABONE OL
Darağacına müze tabelası asılacak
Türkiye'nin demokrasi ayıbı , "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1960 darbesi sonrasında eski başbakanlardan ve iki bakanın idam edildiği Yassıada'yı, müze yapmak için ilk adımı attı. Maliye Bakanlığı'na başvuran Bakanlık, Yassıada'yı resmen istedi. 27 Mayıs 1960'da seçilen bir hükümete karşı darbe yapıldığını söyleyen Günay, "Yassıada'yı Demokrasi Müzesi" yapacaklarını söyledi. Maliye Bakanlığı da bu konuda olumlu görüş bildirdi. Günay, Menderes ve Demokrat Parti (DP) yöneticilerinin yargılandığı Yassıada'daki spor salonunun proje uygulamasında esas alınacağını kaydetti. Bu arada Yassıada'nın canlı tanıklarından DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, projeye her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.