Bugünkü
Takvim

Ulucanlar'da gönüllü mahkumiyet

Ulucanlar'da gönüllü mahkumiyet
Adı hüzün ve idamlarla anılan 'nde tarih yeniden canlanıyor. , , gibi ünlü siyasetçi ve yazarları ağırlayan(!) Deniz Gezmiş ile arkadaşlarıyla Erdal Eren gibi isimlerin idamlarına tanıklık eden cezaevinin müze ve kültür merkezi olarak hizmet vermesi için hazırlıklar neredeyse tamamlandı. Kasım'da hizmete girecek olan Ulucanlar, kapısını ilk kez Takvim için açtı.

FARELER UNUTULMADI!
Cezaevinde ilk göze çarpan unsur, Çin'de yaptırılan ve koğuşlarla tecrit odalarına yerleştirilen 22 balmumu heykel oldu. Cezaevinin ünlü konuklarının heykellerinin de koğuşlara konuk edilmesi planlanıyor. Hapishanede disiplin suçu işleyen mahkumların getirildiği tecrit odalarındaki yenilemeler sırasında, yerdeki fareler dahi unutulmazken, dar ve loş koridorlarda aslını yaşatmak amacıyla mahkumların çığlıkları, tartışmaları ve türkü söylemeleri hoparlörlerden veriliyor. Acıları bugüne yansıtabilmek için ilginç bir de uygulamaya gidilmiş. Müzeyi gezenler 3-4 saatliğine tecrit odalarında kalabilecek. Elleri kelepçeli olarak içeriye alınacak olan ziyaretçiler, bir kaç saatliğine de olsa mahpusluğu "yerinde" yaşayacak.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.