Bugünkü
Takvim

Bölgesel reçete!

ABONE OL
İnsanlığa maske taktıran domuz gribi, dalga dalga yayılıyor. Hastalığa karşı seferberliğin ilan edildiği Türkiye'de de önlemler artıyor. Ancak yurdum insanı salgına karşı bölgesel tedbirler almayı da ihmal etmiyor. İşte her yöreye özel tavsiye! Bilim dünyası tarafından mucize besin olarak gösterilen sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. İşte bu mucizeyle ilgili uyarı da en çok üretildiği yerlerden biri olan Kayseri'den geldi. Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yalçın Tekol, domuz gribine karşı her gün 3-4 diş çiğ sarımsak yenilmesini tavsiye etti.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI? TIKLAYIN

DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR İÇİN TIKLAYINIZ

KORKUYA LİMON SIKIN!

Bu tavsiyelere limon da eklendi. Limonun en çok üretildiği yerlerden biri olan Mersin Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, kendi formülünü verdi. Dölek, "Gribal enfeksiyonlara karşı bol bol limon tüketin. Bu yıl narenciye ucuz" dedi. Bölgesel reçetelerden biri de bereketli üzüm bağları ile bilinen Denizli'den geldi. Denizli'de bir firma domuz gribine karşı üzüm çekirdeği tozu üretti. Firmanın kimyageri olan Ali Cenk, "Üzüm çekirdeği her türlü gribe iyi gelir" dedi.

BARDAKOĞLU: ESPRİ YAPTIM
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, salgına karşı "5 ay öpüşmeyin" uyarısında bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise "El öpün" dedi. Ancak Bardakoğlu, 12 saat sonra şu açıklamayı yaptı: Espri yapmıştım. İşin bilimsel yönüne sonuna kadar katılırız.

İSTANBUL' DA 63 ÖĞRENCİDE H1N1
Domuz gribi, hız kesmiyor. Türkiye'de ilk olarak Ankara'da ortaya çıkan virüs, Diyarbakır, İstanbul, Sivas, Van derken Şanlıurfa'ya ulaştı. İşte Türkiye'nin A gribinde son durumu:
ŞANLIURFA: 12 kişide domuz gribi virüsü tespit edildi. Okullar 2 gün kapatılırken, il genelinde dezenfekte çalışmaları başlatıldı.
SİVAS: İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Erşan'da domuz gribine yol açan ''H1N1'' virüsü tespit edildi. Dr. Ersan'ın tedavisi sürüyor.
AYDIN: Vali Hüseyin Avni Coş, kentte bugüne kadar 2'si turist 4 kişide domuz gribine rastlandığını, bu kişilerin de tedavilerinin ardından taburcu edildiğini kaydetti.
ZONGULDAK: Ereğli ilçesinde 4 öğrenci, domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı.
SAKARYA: İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, virüs bulaşan 3 kişinin tamamen iyileştiğini ve tedavilerinin bittiğini söyledi.
İSTANBUL: Vali Muammer Güler, son 10 günde 28 okulda 63 öğrencide domuz gribi virüsüne rastlandığını açıkladı.

SAĞLIKÇILAR 2 KASIM'DA AŞILANACAK
İlk testlerden geçen ve illere gönderilen domuz gribi aşılarının uygulanmasına başlanacak. Domuz gribi önlemleri kapsamında sağlık personeline aşı uygulamasının, 2 Kasım Pazartesi günü başlayacağı duyuruldu.

EKONOMİK KRİZ YARATABİLİR
Nisanda Meksika'da başlayan ve tüm dünyaya yayılan domuz gribi, krizini de yarattı. Dünya Bankası'nca hazırlanan yeni bir rapor, küresel salgının dünya ekonomisine maliyetini ortaya koydu. Salgının 3 ila 4.4 trilyon dolar arasında bir krize neden olabileceği belirtildi.

GRİP AŞISINA HÜCUM
A gribinden korkan vatandaş, hastalıktan korunmak için grip aşısına hücum etti. Bu nedenle, eczanelerde grip aşısı kalmadı. İki firma tarafından üretilen aşı, ekim ayında tükendi. Aynı talep domuz gribi tedavisinde kullanılan Tamiflu'da da yaşandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.