Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

Şimdi dertleşme zamanı

Kapalıçarşı esnafının en büyük derdi turist sayısının azalmasıymış.
Soruyorum
- Eskiden adım atacak yer olmazdı şimdi tenhalık var.
- İşte en büyük dert bu abi
- Neden böyle oldu?
- Küresel kriz dedik en başta ama diğer sebepler de çıktı ortaya.
- Neymiş onlar?
- İğneyi kendimize batırarak başlarsak esnafın turistlere karşı yanlış tutumu nu söylemeliyiz en başta.
- Darılttınız mı onları?
- Yanlış yapanlar da var maalesef. Bindiği dalı kesenler oluyor az da olsa.
- Ne yapıyorlar ki?
- Kalitesiz mal, pahalı mal, abartı, hile bozuyor imajı tabii ki. Bunların çoğu da çarşının dışında oluyor ama turist bilmez ki. Herkesi aynı sanıyorlar.
- Yerli müşterinin durumu ne?
- Alım gücü düşük abi. Adam yiyeceği ekmeği düşünürken eskisi gibi alışverişe çıkamıyor ki. Kiralarımız çok yüksek, bazı dükkânlar art arda kapanıyor. Güvenlik, temizlik, huzur için hem derneğimiz hem bireysel olarak bizler elimizden geleni yaptık. Allah var hükümet de, vali ve belediye de çok ilgili alakalı. Yine de ters giden bir şeyler var işte.
- Güvenlik iyi diyorsun ama dışarıdan çatılara filan bakınca pek öyle değil durum.
- 1. dereceden tarihi yapı olduğu için çivi çakmak bile protokole tabii. Şöyle baştanbaşa bir yenilesek dışarıyı çiçek olacak ama.
- O da olur kısmetse. Bozmayın moralinizi. Siz koca Kapalıçarşı'nın esnaflarısınız. Sokak köşelerinde olan dükkâncılar ne yapsın?
- Hamdolsun diyoruz elbette. Şükür halimize. Biz eskiye kıyasla sıkıntılıyız biraz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.