Bugünkü
Takvim

Yersiz yurtsuz Ağca!

Mehmet Ali Ağca, tahliye olduktan sonra yerleşmek için Vatikan, Polonya, Portekiz ve Kanada'dan vatandaşlık istedi. 4 ülke de olumsuz yanıt verdi

ABONE OL
Papa II. Jean Paul ve Abdi İpekçi suikastı ile dünyaya adını duyuran Mehmet Ali Ağca, cezaevinden çıktıktan sonra kalacak ülke arıyor. 30 yıllık cezaevi hayatı 18 Ocak 2010'da sona erecek olan Ağca, avukatlarına tahliye olduktan sonra Türkiye'de yaşamak istemediğini söyledi. Bunun üzerine harekete geçen avukatların, ülke ülke vatandaşlık başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ancak şimdiye kadar başvurulan ülkelerden olumlu yanıt alınamadı.

'BANA 50 MİLYON DOLAR ÖNERDİLER'
İddiaya göre Ağca ilk olarak "Katolik olmam için Vatikan bana 50 milyon dolar, özgürlük ve kardinallik önerdi" açıklamasının arkasına sığınarak şubat ayında Vatikan'a başvuruda bulundu. Ancak Ağca, Papa'ya suikast girişiminde bulunduğu bu ülkeden olumsuz yanıt alınca şansını bu kez Portekiz için denedi. Mayıs ayında Portekiz'e başvuran Ağca'nın avukatlarına "Bu talebin yerine getirilme imkanı bulunmadığı" cevabı verildi. Bunun üzerine avukatlar sırasıyla Polonya ve Kanada'nın kapısını çaldı. Ancak bu başvurular da Ağca'nın talebini red cevabıyla karşıladı.

ASKERLİK DE YAPMAYACAK

Halen Ankara Sincan Cezaevi'nde tek kişilik odada kalan Ağca, kendisine "kucak açacak" bir ülke bulamazsa Türkiye'de kalacak. Bu arada cezaevinden çıktığında 52 yaşında olacak olan Ağca'nın askerlik yapmayacağı da gelen bilgiler arasında. Ağca, "antisosyal kişilik bozukluğu" teşhisiyle askerliğe elverişli olmadığını raporla kanıtladı!

RAHŞAN AFFI ONA DA YARADI
1979'da gazeteci Abdi İpekçi'ye suikast düzenleyip 5 ay sonra yakalanan Ağca, Maltepe Askeri Cezaevi'ne konuldu. Cezaevinden 6 ay sonra Bulgaristan'a kaçırıldı. 1981'de II. Jean Paul'e suikast düzenleyen Ağca'nın soruşturma boyunca 128 kez ifadesi alındı. 1986'da İtalya'da ömür boyu hapse çarptırıldı. 2000'de Türkiye'ye iade edildi. Ağca'nın İpekçi cinayetinden tekrar yargılanmasının mümkün olmadığı açıklandı. İki ayrı gasp ve soygun suçundan toplam 36 yıl ağır hapis cezası da "Rahşan Affı" nedeniyle 7 yıl 2 ay hapse çevrilmişti. 12 Ocak 2006 tarihinde serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine, Mehmet Ali Ağca 20 Ocak 2006 tarihinde tekrar tutuklandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.