Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Tecavüz bebeğine kürtaj yok

Türkiye'de tecavüz mağduru 3 kadının dramı, Türkiye'deki yasal boşlukları gözler önüne serdi. Bu kadınlardan biri Vanlı yoksul bir ailenin kızı A.Ç. (29) idi. Genç kadın 20 yaşındayken yaşlı bir adamla evlendirildi ve bu evliliğinden 3 çocuğu oldu. Seneler sonra eşi öldü ve bu aşamadan sonra hayatı kabusa döndü. Çünkü ölen eşinin arkadaşı kadına tecavüz etti. Tecavüzcüsünden hamile kalınca üvey oğulları tarafından baba evine gönderildi.

TECAVÜZCÜSÜNE SATILDI

Kürtaj olmak isteyen kadına doktorlar, "Babanın imzası gerek" dedi. Kadın nereye başvurduysa, "kürtaj için tecavüzcüsünün imza vermesi" duvarını aşamadı. Kardeşleri tarafından kapının önüne konulan kadın, sığınma evine yerleşti. 3 gün sonra kardeşlerini karşısında görünce şoke oldu. Ama nedeni zannettiği gibi vicdan azabı değildi. Çünkü kardeşleri onu tecavüzcüsüne, başlık parası karşılığı, kuma olarak satmıştı. A.E.'nin başına gelenler ise A.G.'den farksızdı. 5 ay önce akrabasının tecavüzüne uğrayan genç kadın, 2 ay sonra hamile kaldığını öğrendi. Devlet hastanesinde kürtaj yaptıramayınca, bir doktora senet imzalayarak 3 aylık bebeğini aldırdı.

GELECEĞİ KARARDI
Üniversiteli bir genç kıza ise içeceğine ilaç konulup tecavüz edildi. Hamile olduğunu öğrenen üniversiteli de yasa duvarına çarptı. Zengin bir arkadaşının yardımıyla 2 bin TL'ye kürtaj yaptıran mağdur kız okulunu da bırakarak evine dönmek zorunda kaldı.

'YASA DEĞİŞTİRİLSİN'
Tecavüz sonucu hamile kalıp kürtaj olamayan birçok kadının mağdur olduğunu belirten Van Kadın Derneği Yönetici Emine Baz, yasanın bir an önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Baz, "Bize Van ve çevre illerden sık sık bu tür vakalar geliyor. Kadın Doğum Hastanesi bebeğin babasının imzasını istiyor. Bölge kadınının 2 bin lira bulup doktora vermesi neredeyse imkansız. Türkiye'de kürtaj yasasının artık değiştirilmesi gerekiyor" dedi.

'BEKAR' ADI GEÇMİYOR
Tecavüz mağduru 3 kadının dramı gözleri yasaya çevirdi. Çünkü kürtaj yasasında bekar kadınların kürtaj olmasıyla ilgili bir hüküm yok. Hukukçular bu durumu, "Açıkça yasaklanmadıkça serbesttir" şeklinde yorumluyor. Ancak devlet hastaneleri, "evlilik cüzdanı" istiyor. Bu nedenle tecavüze uğrayanlar bebeği ya doğurmak zorunda kalıyor ya da yasadışı yöntemlere başvuruyor.