Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.10.2009 Gazete
ABONE OL

Metrobüsün itibarı 20 kuruş

İstanbullunun umudu haline gelen metrobüs şoförlerin 20 kuruşluk ek gelirine feda ediliyor

- Beyefendi sen... Akbil basmadın...
- Ama durakta görevli yok, basamadım...

- O zaman buraya bas...
- Hay Allah bitmiş...

- O zaman para ver. Benimkini kullanabilirsin.
- Teşekkür ederim. Borcum ne kadar?

- 170 kuruş...
- Ama hani 150 kuruştu?

- Kardeşim, ben belediye miyim?
- O zaman doldur akbilini. Benim fiyatım bu. Bu tartışmaya siz günde kaç defa şahit oluyorsunuz metrobüs yolcuları. Doğrusu ben hemen hemen her gün tanık oluyorum. Tartışma uzadıkça, yolcularda homurdanmalar artıyor. Şoför ile yolcunun 20 kuruş tartışması başka noktalara doğru gidiyor. Sonunda yolcuların içinden bir kahraman çıkıp, soruna el koyuyor. Eğer, yolcu belediyeye çok yüklendiyse tartışma başka boyutlara kayıp gidiyor. En sonunda da düelloya davete kadar uzuyor... En son teknoloji ile üretilen ve en gelişmiş toplu taşıma araçları arasında sayılan metrobüsü gelir gelmez kendimize benzettik. Biz adapte olacağımıza, metrobüs hemen bize dönüştü. Sonunda metrobüsün şoförlerini seyyar satıcı haline getirdik. Bunu da başardık yani. Yol genişliği sağdan ve soldan ancak 10'ar santimetre olan şoförler, 20 kuruş bilet farkıyla ek gelir temin etmenin derdinde iken, yolcularda kendilerinin başına da gelebileceği algısı içinde olayın sessiz tanıkları olmayı sürdürüyor.

DURAK VAR BİLETÇİ YOK

Halbuki Büyükşehir Belediyesi'nin Avcılar-Zincirlikuyu şu kadar dakika, Avcılar-Söğütlüçeşme şu saniyeye indi afişlerini aylarca okuduk. Okudukça da sevindik. Özel otomobilinde kurdeşen dökenlere, bıyık altından gülerek baktık. Ama her şey tam yoluna giriyor derken baktık ki birçok metrobüs durağına görevli konulmayıp, biletler burada kullanılmadığı için metrobüsler de İETT otobüslerine dönüşüverdi. Elbette her durak, işletme için karlı olmayabilir. Belki istihdam edilen personelin ücretini karşılamakta zorlanabilir. Ancak o duraklardaki aksamalar sistemin tamamına yansıyorsa, buradaki hesap daha başka yapılmalı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Beyaz Masası'na ne kadar şikayet gidiyor bilmiyorum ama, vatandaş bu duruma burnundan soluyor haberiniz olsun. Metrobüs ki Başkan Kadir Topbaş'ın geçen dönemiyle ilgili icraatının ilk sırasında yer alan bir proje. Sanıyorum Sayın Başkan da bu projeyi gerçekleştirmenin nimetini de seçimlerde yedi. Ama şimdi sıra bu sistemi doğru işletmekte.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.