Taşeronlar sözleşmeli kadrolu işçi olacak

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem Yeni Asır'daki köşesinde taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecini aydınlattı.

'ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL'

Kamuda çalışan taşeron işçiler için hazırlanan taslak yakında Meclis'te görüşülecek. 720 bin taşeron için 'özel sözleşmeli personel' formülü ile devlette kadro yolu açılmış olacak

ÇOK ÖNEMLİ SAYIDA TAŞERON VAR

Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da.

'MUVAZAA' YAPILIYOR

Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.

1 KASIM'DA ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTI

Gerçek kadrolarında çalışanlar da var. Bu çalışanların kamudaki sayısı 720 bini bulmuş durumda.1 Kasım seçimleriyle birlikte hükümet tamamının kadroya geçirileceği müjdesini vermiş ve kapsamlı bir çalışma yapılmıştı.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

Ancak yaşanan hain kalkışma ile bu yasa da gecikmişti. Şimdi çalışmalar yeniden başlatıldı. Bakanlar Kurulu'na da gelen konu ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor. Biz de Ankara'daki önemli kaynaklara ulaşarak detayları almaya çalıştık.

DİĞER GALERİLER