Milyonlarca kadına müjde!

18 yaşını doldurmuş kadın çalışanlar, her ne şekilde olursa olsun gece vardiyasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın "Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
18 yaşını doldurmuş kadın çalışanların gece vardiyalarında çalıştırılmalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelikte, kadın çalışanların her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacağı bildirildi.
Buna göre, belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, vardiya değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece vardiyalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgahlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlü olacak.
Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmek için işe başlamadan önce, "gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına" ilişkin sağlık raporu, işyerinde görevli işyeri hekiminden alınacak
DİĞER GALERİLER