Midyat'ta şehitler için tören

Mardin'in Midyat ilçesinde PKK teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan polis memurları Nefize Özsoy ve Şerife Özden Kalmış ile hayatını kaybeden Fahrettin Ekinci, Hayriye ve Bekir Sayan için tören düzenlendi. Midyat Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilen törende, şehit olan polisler ile hayatını kaybeden vatandaşların Türk bayrağına sarılı naaşları, tören mangası ve polislerin omuzlarında alana getirildi.

"HEPİMİZ POLİSİZ HEPİMİZ ASKER"
Ellerinde Türk bayraklarıyla törene katılan binlerce kişi, "Sizin vatan dediğiniz dağda başlayıp çöplükte biter, bizim vatan bildiğimiz yürekte başlayıp şehadetle biter" yazılı pankart açtı, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Meclis'te PKK istemiyoruz" ve "Hepimiz polisiz, hepimiz asker" sloganları attı.

Törene şehit polislerden Özsoy'un eşi Cumhur Özsoy, Kalmış'ın eşi polis memuru Hüseyin Kalmış ile saldırıda yaşamını yitiren vatandaşların yakınlarının yanı sıra Mardin Valisi Mustafa Yaman, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ile bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

ŞEHİT YAKINLARI FENALIK GEÇİRDİ
Şehitlerin öz geçmişleri ile İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun tarafından dua okunmasının ardından törende konuşan İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, milletin kimseye boyun bükmeyeceğini, bu uğurda tüm güvenlik güçlerinin şehadete hazır olduğunu söyledi.

Hayriye ve Bekir Sayan ile Fahrettin Ekinci'nin törene katılan yakınları, Türkçe ve Kürtçe, "Bu kan dursun. Yeter artık, barış olsun" diye ağıtlar yaktı. Saldırıda yaşamını yitiren şehit polisler ve vatandaşların yakınlarış tören boyunca güçlükle ayakta durabildi. Fenalık geçiren kişilere, sağlık ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu.

DİĞER GALERİLER