Derin Amerika'nın son ataması Gina Haspel

Mike Pompeo'nun Dışişleri bakanlığı koltuğuna geçirilmesi nedeniyle boşalan CIA Başkanlık koltuğuna Gina Haspel oturdu. İlk kadın CIA bakanı olan Haspel'in kariyerine ilişkin CIA tarafından bilgiler paylaşıldı.Paylaşılan bilgiler arasında ilginç detaylar yer alıyor.

İYİ DERECEDE TÜRKÇE VE RUSÇA BİLİYOR
​CIA'nın imaj değişikliğine gitmek için ilk kadın başkanlarını göreve getirdiği konuşulurken, Gina Haspel'in yalnızca bu sebepten ötürü getirilmediği de ortaya çıktı. Uzun yıllar CIA'da üst düzey görevlerde bulunan Haspel'in çok iyi deredece Türkçe ve Rusça konuşabildiği ortaya çıktı.

ANKARA DETAYI
CIA tarafından yayınlanan özgeçmiş bilgilerinde yer alan detaylarda Haspel'in Türkçeye akıcı derecede hakimiyet sağladığı da belirtilirken, Haspel'in 2000 yılında da Ankara'da görev yaptığı belirtiliyor. Türkçeyi burada öğrendiği belirtilen Haspel'in bu sebeple kasıtlı olarak yerleştirildiği belirtiliyor. Yeni CIA Başkanı Haspel'in çok iyi derecede Türkçe ve Rusça bilmesi, iyi niyetli olmayan planların yeniden devreye sokulmasına işaret olabileceği düşünülüyor.

CIA'NİN İŞKENCECİSİ GINA HASPEL
ABD, 11 Eylül 2001 sonrası teröre küresel alanda savaş açtığında, cihatçıların izini sürecek eş zamanlı planlanmış girişimler, 30 yıldır görev yaptığı CIA'in başı olmak için seçilen gizli CIA ajanı Gina Haspel dahil bütün yönetimi endişelendirdi.

Bütün operasyon şu ilke üzerine kuruluydu: "ya bizimlesin ya da bize karşısın", ve ajanlar herhangi bir yeni saldırıyı öğrenip durdurmak için bir yarış halinde olduğu için alışılmışın dışında teknikler kullanıldı. Bazı CIA ajanları waterboarding yöntemini kullanırken şüpheye düştü ya da ajansın geçmişte Latin Amerika hükümetlerini devirmek için çabalarıyla ve suikast girişimleriyle bağlantılarını hatırladı.

DİĞER GALERİLER