Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden görmediğiniz kareler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığını ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara dağıtılmak üzere Türkçe, İngilizce ve Arapça "Külliye Rehberi" hazırlandı. Rehberin Türkçe ilk baskısı haziran ayında basıldı, İngilizce ve Arapça baskısı ise ilerleyen aylarda hazır hale gelecek.

Külliye ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı 61 sayfalık rehberde binanın ana görünümü, kokteyl alanı, resmi ziyaretler, resepsiyonlar, iftar programları, ödül törenlerinin yanı sıra misafir salonu ve kamuya açık mekanlarla ilgili fotoğraflara yer verildi.

Rehberin girişinde Erdoğan'ın, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, milletin evine hoş geldiniz. Çeşitli vesilelerle farklı kesimden vatandaşlarımızla bir araya geldiğimiz bu mekanın ruhunu inşa etme gayreti içindeyiz." ifadeleri kullanıldı.

Rehberde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde 750 bin metrekare üzerine yayılan, Türk-İslam mimarisinin izlerini taşıyan iç ve dış mekanları, 200 bin metrekareyi bulan halka açık alanlarıyla alışılagelmiş "resmi yapı anlayışından" ayrışan bir çizgiye sahip olduğu vurgulandı.

Beştepe Millet Camii önünde ziyaretçiler için fotoğraf hizmetinin sunulduğu belirtilen rehberde, çekilen fotoğrafların Cumhurbaşkanlığı Armasını taşıyan dosyada sahiplerine hediye edildiği ifade edildi.

DİĞER GALERİLER