Binbaşı Dedebağı'dan önemli iddia!

Darbeci askerlerin rütbesini söken ve tankların dışarıya çıkarılmasını engellemek için askerlere tankları bozması emrini veren Binbaşı Barış Dedebağı, "Deşifre olmayıp taraf değiştirenler var" dedi.

İSTİFA NEDENİNİ AÇIKLADI

Ankara'da Etimesgut Zırhlı Birlikler Komutanlığı'na sızıp 45 tankı çıkarmaya çalışan FETÖ'cü teröristleri derdest eden ve tankların dışarıya çıkarılmasını engellemek için askerlere tankları bozması emrini veren Binbaşı Barış Dedebağı, istifa etmesinin nedenini açıkladı. Dedebağı, "Ben TSK'da kalan arkadaşlarımın söyleyemediklerini ifade etmek ve askeri üniformanın beni kısıtlayan, askeri cezanın beni kısıtlayan alametlerinden kendimi kurtarmak için istifa ettim. Zaten bu saatten sonra da devam etmemin beklenmesi bana yapılacak en büyük haksızlık ve zulümdür" ifadelerini kullandı.

"SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ"

"Bir yalanını yakaladığın insanın bin yalanını sorgularsın" diyen Dedebağı, 15 Haziran 2016 günü yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Evden çıkmadan abdestimi aldım, 2 rekat namazımı kıldım. Sivil olarak nizamiyeden girdim. Üzerime birçok mermi atıldı. Bu noktada halkımızın içinde art niyetli, tarafı belli olan tipler hala bizi şovmenlik ile suçluyor. Bunlara hakkımı helal etmiyorum. Sonunu düşünen kahraman olamaz, hiçbir kahraman da sonunu göremez.

Biz zaten bu amaçla yola çıkmadık. İçerideki Binbaşı İsmail, Erdal Yetim, Hakan Çubukçu, uzmanlar, erler emrimize girmeseydi beni orada kalbura döndüreceklerdi. Biz savcının karşısında ifade verirken benim tümen komutanıma hala telefonla EDOK'tan ifade almak isteyen EDOK Kurmay Başkanı, EDOK Komutanı, arayıp arayıp bir gelsinler diye yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu kadar ön plana çıkıp bunları söylemediğim zaman bunların vebali üzerimde kalır."

"BUNDAN SONRA ÜLKEYİ BEKLEYEN TEHLİKE TABANDA OLUŞTURULACAK ÇATIŞMA OLACAKTIR"

Hiç kimseden ne özel sektörde ne de devlet sektöründe görev beklemediğini kaydeden Dedebağı, "Bana devlet kademesinde görev verilirse de albayın aldığı maaştan daha fazla maaşlı bir görevi kabul etmeyeceğime söz veriyorum. Ben etliye sütlüye karışmayan, tarafını kazanana göre belirleyen, olay günü hiçbir variyet göstermeyen, albaydan daha fazla getirisi olan bir görevi kabul etmeyeceğime namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum. TSK'nın yeniden teşkilatlanması ve denetlenmesinde yüreğimle, cesaretimle olduğu gibi gerçekleri Başkomutana yansıtabilecek bir birimde çalışmayı kabul ederim bir tek. Cumhurbaşkanımız, 'Tabanı ibadet, ortası ticaret, tepesi ihanetle uğraşan insanlar' diyor ya. Biz hayatın akışı içerisinde bu tabanıyla iletişim halinde olacağız. Esas bundan sonra ülkeyi bekleyen tehlike tabanda çatışmayı oluşturmak olacaktır.

DİĞER GALERİLER