Ak Parti'nin Türkiye'yi uçuracak dev projeleri

AK Parti'nin 2023 yılına kadar tamamlamayı hedeflediği projeler:

2023'e kadar 2 nükleer santral

Nükleer enerji santralları kurma sürecimiz devam ediyor. 2023 yılına kadar 2 nükleer santralı hayata geçireceğiz, birinin inşaatına başlayacağız ve ithal bağımlılığımızı azaltmış olacağız.

Çılgın Proje: Kanal İstanbul

Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız. Önümüzdeki 5 yılda Kanalistanbul'u da İstanbullular'a kavuşturacağız.

İstanbul'a üçüncü havaalanı

Dünyanın sayılı havaalanlarından biri olacak İstanbul üçüncü havaalanının ihalesine de eylül ayında çıkıyoruz. İstanbul'un 2050'ye kadar ihtiyacını karşılayacak (ilk etap 90 milyon ikinci etap 60 milyon) 150 milyon yolcu kapasitesine sahip (ilk etap 5 ikinci etap 1) 6 pisti ve 1 milyon metrekarenin üzerinde terminalleriyle dünyanın sayılı havaalanlarından birini İstanbul'a kazandırıyoruz

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi 2015'te

3'üncü köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi 2015 yılı sonunda hizmete açılacak. YİD modeliyle yapılan ihalenin işletme ve yapım süresi 10 yıl 2 ay 20 gün.

'Arıkopter' uçmak için gün sayıyor

Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından tasarlanan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk Türk helikopteri olan ARIKOPTER'in deneysel prototipinin uçurulması için geri sayım başladı.

Devlet Planlama Teşkilatı bu proje için 20 milyon dolar bütçe ayırdı.

DİĞER GALERİLER