Adi suçlardan dolayı AB ülkelerine yapılan iade başvuruları ve sonuçları

AB ülkeleri, Türkiye'nin aralarında azılı teröristlerin de bulunduğu suçluların iadesine ilişkin taleplerini reddetti. Başta PKK, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin mensuplarına ilişkin yapılan birçok iade başvurusu AB'li merciler tarafından kabul edilmedi.

Türkiye, AB ülkelerinden aralarındaki ikili anlaşmalara dayanarak adi suçlardan haklarında adli soruşturma başlatılan yüzlerce kişinin iadesini talep etti. Söz konusu suçlulardan sadece birkaçının iadesi kabul edilirken neredeyse %98'i reddedildi.

Bugüne kadar Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki suçluların iadesine ilişkin başvuru sayısı ve iade edilenlere ilişkin elde edilen istatistik Batı'nın terörle mücadele konusunda ülkemize karşı takındığı ikiyüzlü tavrı da gözler önüne serdi.

Avrupa ülkeleri, terör suçlarıyla ilgili Türkiye'nin iade taleplerinin büyük bir çoğunluğuna olumlu karşılık vermedi. Aralarında Sabancı suikasti sanığı DHKP-C'li Fehriye Erdal ve PKK-KCK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar gibi dikkat çekici isimlerin ve FETÖ'nün üst düzey sorumlularının bulunduğu yüzlerce teröristin iadesi talep edildi ancak bu taleplerin neredeyse hiçbiri kabul edilmedi.

Avrupa ülkelerine yapılan toplamda 448 iade başvurusunun sadece 12'si kabul edildi. Suçluların iadesine ilişkin ortaya çıkan bu vahim tablo AB ülkelerinin terör örgütlerini Türkiye'ye karşı önemli bir koz olarak kullandığını da bir kez daha ortaya koydu.

DİĞER GALERİLER