80'ler ve 90'lar Türkiye'si

Vahap Avşar'ın AND Yayınevi'nin kartpostal arşivinden seçtiği 50 fotoğraftan oluşan 'Kayıp Gölgeler' sergisi, Salt Beyoğlu'nun girişindeki Forum alanında açıldı.

1990'ların başlarından itibaren bu yayınevinin afişlerini farklı işlerinde kullanan Avşar, AND'ın kapsamlı bir kartpostal envanterine sahip olan koleksiyonunu 2010'da satın almıştı. Buluntu imge ve temsiliyet üzerine 25 yıldır çalışan sanatçı, kabul görmemiş, hiç mizanpajı ya da baskısı yapılmamış binlerce imge arasından, izleyicilere 50 fotoğraf sunuyor.

Fotoğrafik bir yolculuk olan AND koleksiyonu, 1970'lerin sonlarında, Anadolu'nun dört bir yanında yapılan çekimlerle başlar. Şehir şehir, kasaba kasaba, köy köy dolaşan fotoğrafçılar, sokakları, meydanları, coğrafyanın arketip güzelliklerini belgeler. İmgeler üzerinden bir Türkiye yolculuğu yaşatılır ve coğrafyanın bir zamanı kayda alınır.

O yılların gergin siyasi ortamı ve ardından 12 Eylül Darbesi'nin getirdiği korkulu dönem sırasında, coğrafyaya bir "açık stüdyo" gibi değinilmesi ise oldukça şaşırtıcı. Vahap Avşar'ın kişisel sergileri arasında Kara Albüm, iBerlin, Noneisafe, Vahap Avşar, Come Who Ever You Are ve Myths yer alıyor. Sergi, 27 Eylül'e kadar ziyaret edilebilir.

80'lerin sonu 90'ların başından, muhtemelen daha önce görmediğiniz fotoğraflarla, Türkiye'nin şehir manzaraları...

1988 - İstiklal Caddesi

DİĞER GALERİLER