Bugünkü
Takvim

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ilk kez halk oyuyla seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan ilk kez halk oyuyla seçilen cumhurbaşkanı oldu.

İşte Erdoğan'ın yeşil sahalardan Çankaya'ya uzanan öyküsü...

26 Şubat 1954'te, İstanbul'da doğan Erdoğan'ı siyaset önce Ankara'ya taşıdı. Şimdi ise, 11 yıllık Başbakanlık görevinden sonra Erdoğan, şimdi de Türkiye Cumhuriyeti'nin en tepe noktasına, Cumhurbaşkanlığı'na aday.

Eğitim hayatına Piyale Paşa İlkokulu'nda başlayan Erdoğan, İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Yüksek Öğrenimini de Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde yaptı.

Babası Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan'dı. Babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışırdı. Babası Ahmet Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşında Rize'nin Güneysu ilçesinden İstanbul'a göç ettiğinde Kasımpaşa semtine yerleşmişlerdir.

Recep ayında doğduğu için Recep adı ve dedesinin adını verdikleri Tayyip Erdoğan'ın 3'ü erkek ve 1'i kız olmak üzere 4 kardeşi daha bulunmaktaydı.

Hayatının önemli bir bölümü İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kasımpaşa'da geçti. İlkokulu Piyale Paşa İlkokulu'nda okudu. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu'nu bitirip, İstanbul İmam Hatip Okulu'na başladı.

Spor çalışmalarını ilerleten Erdoğan 1969 yılında, 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden transfer teklifi alarak bu kulupte spor etkinliklerine devam etti. İmam Hatip Okulu'ndan 1973 yılında mezun oldu.