10 soruda Türkiye-İsrail anlaşması

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecinde takvim işlemeye başladı. Gündemde bir çok soru var, Türkiye-İsrail arasındaki normalleşme süreciyle ilgili merak edilen soruları TAHA DAĞLI yanıtladı.

TÜRKİYE'NİN AMBARGO ŞARTI YERİNE GETİRİLMİŞ OLDU MU?

Gazze'ye yönelik hem abluka hem de ambargo var. İsrail ambargoyu Türkiye'ye özel bir şekilde kaldırıyor. Ambargonun kaldırılıyor olması, İsrail için bir kırmızı çizgi olan Gazze ablukasının da bir bakıma delindiğini gösteriyor.

GAZZE'YE YARDIM GİRİŞİ BU KADAR ZOR MU?

İsrail Gazze'ye yardım tırlarının girişini yasaklıyor mu, hepsini yasaklamıyor elbette ama çoğunluğunu engelliyor ya da kısıtlıyor. Gazze'ye istediğin her gıda ürününü ya da ilacı istediğin miktarda sokamazsın. Bununla ilgili birkaç yıl önce Reuters bazı raporlar yayınlamıştı, İsrail'in Gazze'deki nüfusa göre, o nüfusun günlük ihtiyacı kadar yiyecek girmesine izin verildiği belirtilmişti. Yani İsrail, Gazze'ye Filistinlilerin açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek girişine izin veriyordu, inşaat malzemesi, demir gibi maddelere hiçbir şekilde izin yoktu. Şimdi bu ambargo Türkiye'den gelen yardımlar özelinde kaldırıldı.

DENİZ ABLUKASI DEVAM MI EDECEK?

Gazze hem karadan hem denizden abluka altında. Türkiye'nin yardımları, İsrail'in Aşdot limanı üzerinden Gazze'ye ulaştırılacak. Deniz ablukası bu anlamda kırılıyor ama tabi ki genel olarak devam etmiş oluyor. Bir de ilerleyen süreçte Gazze açıklarına yeni bir liman inşa edilmesi yönünde proje var. Bu gerçekleşirse o zaman deniz ablukası kaldırılmış olacak.

FİLİSTİNLİLER NE DÜŞÜNÜYOR?

Gazze'de Hamas yönetimi tarafından memnuniyetle karşılanan bir gelişme bu. Türkiye, ekmeğin bile sayıyla girdiği Gazze'ye su arıtma tesisi, elektrik santrali ve hastane inşa edecek. Bununla birlikte Gazze'ye limitsiz yardım girişi yapabilecek. Hamas bundan dolayı müteşekkir olduğunu açıklamıştı.

DİĞER GALERİLER