NASA ilk kez yayınladı! Mars'ta çekilen kan donduran görüntüler dünyayı şaşkına çevirdi

NASA, uzay çalışmalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. 'Mars' ile ilgili son yıllarda uzay araştırmaları iyice artarken kameralara yansıyan sıra dışı bir görüntü tüm dünyayı şaşırttı. O görüntüler gören herkesi ekranlarının başına kilitleyen cinsten...

NASA tarafından çekilen bu görüntüler Dünya'nın gizemli komşusu olan kızıl gezegenin çarpıcı fotoğraflarını gözler önüne seriyor.

Görüntüye dikkatle bakıldığında neredeyse mavi bir nokta olarak gözüken Curiosity, NASA'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre fotoğrafın çekildiği sırada Gale krateri etrafında, Aolis Mons isimli dağın kenarında duruyor.

Uzun yıllardır çekilmeye çalışılan bu karelerden yukarıda gördüğünüz kısmında Mars ekvatorunun yakınındaki Meridiani Planum bölgesinde yer alan turuncu ve mavi renkte basamaklı tortul kayaları görebilirsiniz.

Mars yüzeyindeki bir 'kum şeytanı'... 2006 yılından bu yana Mars çevresinde yörüngede olan Nasa'nın Mars Keşif Uydusu (MRO) tarafından çekilen bu görüntü gerçekten de çarpıcı... Ama asıl ilginç görüntü bir sonraki karede...

NASA, Mars'ta yüksek çözünürlükte çekmiş olduğu fotoğrafları yayınladı.

DİĞER GALERİLER