Bunları yerken iki defa düşünün! İşte beyne zarar veren yiyecekler

Vücudumuzun kontrol mekanizması beyin. Elimizi oynatmamız, düşünmemiz ve aklınıza gelebilecek her türlü faaliyet, beynimizin sorgusundan geçmeden gerçekleşmiyor. İşte bu yüzden hem günümüz hem de yaşlılığımız için, beyin sağlını korumak zorundayız. Bunun ilk kurallarından biri de beyne yararlı yiyecekler tüketmek. Ama bunun öncesinde beyne zarar veren yiyecekler nelerdir bilmeliyiz ki, kendimize buna göre bir şablon çizelim. İşte beyne zarar veren o besinler.

2. Alkol

Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

3. Fast Food

Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır.

Fast food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

4. KIZARMIŞ YİYECEKLER

Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.

Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

DİĞER GALERİLER