Osmanlı üniforması giyen Alman Generali

Tarihte Çanakkale Savaşları'nın ayrı bir yeri vardır. Kimi tarihçiler, onu 'son şövalye mücadelesi' olarak adlandırmakta hiç de haksız değiller. İnsanlığın sınandığı noktalardan birisidir. Dolayısıyla orada başarılı veya başarısız bütün komutanlar tarihte ayrı bir sayfada arınırlar. Bunların ilk anımsananı da şüphesiz Liman von Sanders olacaktır. İşte von Sanders'ın Almanya'dan Çanakkale ve Filistin'e uzanan hayatı...
Otto Liman Von Sanders, 17 Şubat 1855 tarihinde, o dönem "Prusya" olarak geçen Alman devletinin Pomerania bölgesinde, Slupsk'de dünyaya geldi. Babası Prusyalı Yahudi bir asilzade ve mülk zengini bir aristokrattı.
Sanders, o zamanlar aristokrat ailelere mensup çocukların pek çoğu gibi orduya yazıldı ve 1874 yılında, Essen Muhafız Birliği'nde subay olarak orduya hizmet etmeye başladı. 1877 yılında Darmstadt'ta Amelie von Sanders ile evlendi. 1911 yılında ise generalliğe kadar yükseldi.
Von Moltke, Baron von der Goltz gibi kendisinden önceki birkaç generalle aynı yolu izledi ve 1913 yılında, Alman ordusunun Osmanlı kuvvetlerine eğitim ve lojistik hizmeti vermek üzere oluşturduğu komisyona başkan atanarak I.Kolordu Komutanlığı'na getirildi.
Yaklaşık seksen yıldır ordusunu Avrupa'nın teknik seviyesine getirmek için modernizasyon çalışmaları yürüten Osmanlı İmparatorluğu'nda, bu amaç doğrultusunda görev alan son Alman general, Liman Von Sanders oldu.
DİĞER GALERİLER