Dünyanın en güçlü 10 hava kuvvetleri!

 

Alman Hava Kuvvetleri: 423 adet savaş uçağı
2. Dünya Savaşı sonrası 1955'e kadar hava kuvvetleri kurması yasak olan Almanya, bugün en modern hava filolarından birine sahip. 31.370 personeli bulunan Alman Hava Kuvvetleri envanterinde Eurofighter Typhoon ve panavia Tornado gibi modern uçaklar bulunuyor.
Güney Kore: 458 adet savaş uçağı
Bünyesinde F-16, F-15 ve F-4 gibi savaş uçakları bulunan Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROKAF), 1949'dan bu yana hizmet veriyor.
Türk Hava Kuvvetleri: 465 adet savaş uçağı
Bulunduğu bölgenin en büyük ordularından birine sahip Türk Hava Kuvvetleri yakın zamana kadar daha fazla savaş uçağına sahipti. Son zamanlarda hava kuvvetlerini

modernleştirmek adına F-4'ler emekli edilmeye başlanınca bu sayı düştü. Filosunda en fazla F-16 bulunduran ülkelerden biri olan Türkiye, emekli olan F-4'ler yerine 2050'lerin uçağı olarak bilinen F-35'leri çok yakında envanterine katacak ve tekrardan uçak sayısını yükseltecek. Ayrıca 'milli savaş uçağı' projesi de gündemde.
 Pakistan Hava Kuvvetleri: 502 savaş uçağı
1947'de kurulan Pakistan, Asya'nın en büyük filolarından birine sahip. Envanterinde F-16 Fighting Falcon , Dassault Mirrage 2000 ve Mirrage III gibi uçakları barındıran Pakistan, bölgesindeki hakim güçlerden biri.
 Kuzey Kore Hava Kuvvetleri: 661 savaş uçağı
Kişi başına düşen yıllık gelir sıralamasında 175'inci sırada olan Kuzey Kore (Kore Halk Cumhuriyeti), gayrı safi milli hasılasının büyük bir bölümünü askeri harcamalarda kullanıyor. Buna karşın hakkında çok az bilgi bulunan Kuzey Kore Hava Kuvvetleri uçaklarının çok eski olan Çin J-5 ve Sovyet yapımı Mig-21'lerden oluştuğu biliniyor. Yaptırımlar nedeniyle tarihi eser sayılan uçaklara yedek parça da bulunamıyor.
DİĞER GALERİLER