Çin'in 70'inci yıl kutlamaları şova, dönüştü, ne var ne yok sergiledi! Nükleer ve hipersonik füzelerle gözdağı verdi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü dolayısıyla başkent Pekin'de düzenlenen askeri geçit töreni düzenlendi. 70.yıl dönümü, kutlamadan çok gövde gösterisine dönüştü. Ülkenin nükleer ve hipersonik füzeleri sergilendiği törende, kadın askerlerin geçişi dikkat çekti.

Başkent Pekin'de bulunan Tienanmın Meydanı'nda, 1 Ekim 1949'da kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci yıl dönümü askeri geçit töreniyle kutlandı.

Binlerce askerin katıldığı geçit töreninde kara araçları ve nükleer füzeler dikkati çekti. Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın sunumuyla açılan kutlama etkinliği, 70 pare top atışıyla başladı.

Tören adeta bir gövde gösterisine dönüştü.

'70 YILDA NERELERE GELDİK' ŞOVU

Çin milli marşının okunmasının ardından Devlet Başkanı Şi Cinping, konuşma yaptı. Konuşmasında geçen 70 yılda ülkenin katettiği gelişmeleri anlatan Şi, son aylarda hükümet karşıtı protestolarla gündeme gelen Hong Kong ile Makao ve Tayvan'a değindi.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

"ANAVATAN YENİDEN BİRLEŞSİN" ÖNERİSİ

Şi, "İleriye doğru yolculuğumuzda bir ülke-iki sistemin barışçıl yeniden birleşme prensiplerini savunmalı, Hong Kong ve Makao'da refah ve istikrarı sürdürmeli, iki boğaz (Çin-Tayvan) ilişkilerinin barışçıl gelişimini teşvik etmeli, anavatanın yeniden birleşmesi için mücadele etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

'HİÇ KİMSE BİZİ DURDURAMAZ'

Geçen 70 yılda Çin'in önemli başarılar elde ettiğini belirten Şi, "Hiçbir güç büyük anavatanımızın statüsünü sarsamaz. Hiçbir güç Çin halkının ilerleyişini durduramaz." ifadelerini kullandı.

ÇİN ORDUSUNUN KADIN ASKERLERİ ASKERİ TÖRENDE TÜM DİKKATLERİ ÜZERLERİNE TOPLADILAR! TIKLA VE İZLE

ESKİ BAŞKANLAR DA KATILDI

Aralarında Çin'in eski Devlet Başkanlarından Hu Cintao ve Ciang Zımin'in de bulunduğu devlet erkanı ise Tienanmın Meydanı'nda bulunan Yasak Sarayın Gök Kapısı binasında Şi'ye eşlik ederek, töreni izledi. Törene, Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam de katıldı. Konuşmanın ardından Şi, devlet başkanı aracının üzerinden Tienanmın Meydanı boyunca hazır bulunan tören kıtasını selamladı.

DİĞER GALERİLER