Boşnaklar Şerefleri İçin Savaştı

3 YILDA 16 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ Rus pilotlar gönüllü cephane taşıdı.

 Dost ülke' devreye girdi, bol miktarda silah temin edildi. Mühimmat, Rus pilotlar tarafından Bosna'ya nakledildi. 3 yıl boyunca kimseyle haberleşmemeyi taahhüt eden pilotlara, aylık 5 bin dolar maaş ödendi.

Balkanlar'daki katliam bütün hızı ile devam ediyordu. Boşnaklar, tam bir var oluş-yok oluş mücadelesinin içindeydiler. Başta Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç olmak üzere Boşnak bakanlar, generaller ve din adamları yardım toplayabilmek için dünyanın dört bir yanına dağıldılar.

İslam dünyası, Avrupa'ya karşı büyük bir dayanışma gösterdi. Milyar dolarlarla ifade edilecek miktarda paralar toplandı. Tabii, bu arada kendileri hesabına para toplayıp, cebe indirenler de oldu. Onların bir kısmı yakalanıp cezalandırıldı.

Para tamamdı, ama bunlarla silah alınması gerekiyordu. İzetbegoviç silah alıyor, BM görevlileri yakalayıp el koyuyordu. Boşnaklar için cip, sağlık malzemesi ve savaşta kullanılacak teknik malzeme taşıyan bir gemiye Akdeniz'de el konuldu. Boşnaklar'ın bir başka gemisi, Avrupalılar tarafından durdurulmak istenince, Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'ne sığındı. Orada uzun süre tutulduktan sonra, içindeki malzeme farklı yollardan Bosna'ya gönderildi.

Sıkıntı büyüktü. Toplanan para, ambargo yüzünden hiçbir işe yaramıyordu. İşte bu aşamada "Dost ülkedeki" görevliler devreye girdiler. Rusya ile yapılan pazarlıklar sonucu 10 adet Mi-17 tipi helikopter satın alındı. Ardından üç adet de Rus nakliye uçağı alınıp, Bosna Ordusu'nun envanterine kaydedildi. Bol miktarda da silah temin edildi. İlginç olan Bosna'da Sırplar'a yardım eden Ruslar, bu silahların Bosnalı Müslümanlar'a gittiğini bilmesine rağmen, büyük kolaylıklar gösteriyorlardı. Devletin resmi silah fabrikası Osvorujenye yetkilileri, Bosna'ya silah satmak için adeta çırpınıyorlardı.

DİĞER GALERİLER