Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü, başkent Bakü'nün ünlü Azadlık Meydanı'nda, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımı ile düzenlenen askeri geçit töreni ile kutlandı. Törende, Türk Kara Kuvvetlerine bağlı askeri birlikler de yer aldı.

Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Azerbaycan, AzeriDefence'in haberine göre Türkiye'den SOM füzesi tedarik etti. Habere göre SOM'un ilk ihracat müşterisi olan Azerbaycan, sistemin B1 modelini tedarik etti.

Sistemin, ilk defa 26 Haziran'da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kuruluşunun 100'üncü yılı münasebetiyle yapılacak geçit töreninde sergilenmesi bekleniyor. Sergilenecek model, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan sokaklarında görüntülendi.

Azerbaycan'ın envanterindeki MiG-21, MiG-29 ve Su-25 uçakları faydalı yük olarak SOM'u taşıyabilecek kabiliyette ancak füzenin MiG-29 uçaklarına entegre edilmiş olma olasılığı daha yüksek. SOM'un J modelinin F-35 uçaklarına entegrasyonu konusunda adımlar atılmaya devam ediliyor.

Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Beş farklı modeli bulunan füzenin B1 varyantı, dört metre uzunluğunda. 600 kilogram ağırlığındaki sistem, 230 kilogram yüksek patlayıcı basınç /parçacık etkili harp başlığına sahip. Roketsan, kızılötesi görüntülemeli arayıcı sistem ve hassas güdüm sistemine sahip füzenin menzilini 250 kilometre olarak belirtiyor.

Dün Azadlık Meydanı'nda devlet erkanı ve diğer izleyiciler için platformlar oluşturuldu. Törene katılacak birlikler de son provalarını yaptı.

Bu yılki törenin, 1992, 2008, 2011 ve 2013'te düzenlenen törenlerden daha farklı ve ihtişamlı olması, ordunun kullanımına verilen modern silah ve araç çeşitlerinin de geçit töreninde yer alması bekleniyor.

Çok sayıda ülkeden siyasi ve askeri yetkilinin katılacağı törende Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar temsil edecek.

Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

SOLOTÜRK ŞOV YAPACAK
Türk Kara Kuvvetlerine bağlı askeri birliklerin de katılacağı geçit töreninin ardından Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları ile F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen dünyanın sayılı akrobasi timlerinden SOLOTÜRK de Bakü semalarında gösteri gerçekleştirecek.

Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Bu arada Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana beşincisi yapılan törene, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Pakistan, Belarus, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, İran, İsrail, Kazakistan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Rusya ve Ukraynadan siyasi ve askeri yetkililer katıldı.

Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Törende Türkiye'yi, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar temsil etti.

DİĞER GALERİLER