Bugünkü
Takvim
  • Emlak&OTO
  • 27.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 12:32

te ÖTV indirimi satışları artırdı

Motor hacmi 250 cc'ye kadar olan lerde ÖTV indirimi yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre satışları yüzde 186 artırdı.

Motosiklette ÖTV indirimi satışları artırdı
Endüstrisi Derneği (MOTED) tarafından yapılan açıklamada, 250 cc'ye kadar motor hacmine sahip motosikletlerde ÖTV oranının yüzde 22'den yüzde 8'e indirildiği hatırlatılarak, Türkiye'de 2011'in altı aylık döneminde 87 bin 59 adet motosiklet satıldığı, geçen yılın aynı döneminde satılan motosiklet sayısının ise sadece 30 bin 342 adet olduğu belirtildi,

MOTED Başkanı Ali Erokan Karakoç, satışlarda yaşanan artışın bu yönde devam etmesi durumunda sektörün kırılma noktasından dönülmesini sağlayacak düzeye geleceğini vurgulayarak, ''2006 yılından bu yana sektördeki olumsuz şartlar nedeniyle tüketici motosikletten uzaklaşmış durumdaydı'' dedi.

ÖTV oranındaki indirimin ''işe yaradığını'' dile getiren Karakoç, ''Sektörün daha iyi gelişmesi üst segmentteki iki tekerlekli araçların pazara girmesiyle mümkün. Bunun yolu da geniş kapsamlı bir ÖTV indiriminden geçiyor. Aynı çalışmanın ÖTV oranı yüzde 37 olan 250cc ile 750cc arasındaki motosikletler için de yapılmasını istiyoruz. Bu sayede fiyatlar düşecek, satışlar artacaktır'' ifadelerini kullandı.

2010 yılı ile karşılaştırıldığında bu yılki satış adetlerinde büyük oranda artış görülse de 2006 yılında yakalanan adetlere henüz ulaşılamadığına işaret eden Karakoç, gerekli destek verildiği takdirde 2006 yılı satış rakamlarının en kısa sürede yakalanacağına inandığını kaydetti.

Türk motosiklet pazarı büyürken Avrupa'daki motosiklet pazarının küçüldüğünü bildiren Karakoç, şöyle devam etti:

''İlk altı ayda Avrupa pazarında toplam satışlar yüzde 6,27 düştü. Bu düşüşte en büyük rol ekonomik krizde olan İtalya, Yunanistan ve Portekiz'in. Satışlar Yunanistan'da yüzde 26,42 gerilerken, İtalya'da yüzde 16,29 düşüş gösterdi. İspanya'da ise satışlar yüzde 16,61 geriledi. Buna karşılık Belçika, İsviçre, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde satışlar arttı. Ancak krizde olan ülkelerin derin düşüşleri pazarın görünümünü genel olarak negatife çevirdi.''

-ELEKTRİKLİ MOTOSİKLET SATIŞLARI-

Sektör açısından önemli bir gelişmeye de dikkati çeken Karakoç, şunları ifade etti:

''Türkiye'de henüz kayıt altına alınamayan elektrikli bisiklet ve motosiklet pazarında Avrupa'da ciddi bir artış yaşanıyor. Elektrikli otomobillerin de satışa sunulduğu Avrupa'da elektrikli iki tekerlekli araçlar 2011 yılında otomobillerden fazla satıldı. 2010 yılında 5 bin 567 adet satılmış olan bu araçlar, 2011 yılında 11 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Böylece Avrupa iki tekerli araçlar pazarının yüzde 0,3'ünü oluşturdular. Elektrikli motosikletler konusunda Türkiye'de de gerekli çalışmalar yapılırsa, satışlar artar.''

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.