Bugünkü
Takvim

Binlerce kişi bu sorunu yaşıyor!

da oturduğu ev veya işyeri komşusunun üzerine kayıtlı çıkan mülk sahiplerinin imdadına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetişti.

  • Emlak&OTO
  • 27.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 11:24
ABONE OL
Binlerce kişi bu sorunu yaşıyor!
19 Eylül'de yayınlanan genelgeye göre, hatalı blok ya da daire numaralarında düzeltme işlemi tüm daire sahiplerinin müdürlüklerine başvurmasına gerek kalmadan, lisanslı harita kadastro bürolarının hazırlayacağı teknik raporla yapılabilecek.

Tapu ve Kadastro 11. Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı AA muhabirine yaptığı açıklamada, kat irtifaklı ve kat mülkiyetli yapıların, fiili durumları ile tapu kayıtlarının dayanağını oluşturan mimari deki bağımsız bölüm numaralarının veya vaziyet planında gösterilen blokların numaralarının zaman zaman farklılıklar gösterdiğini söyledi.

Kendilerinden kaynaklanmamasına rağmen bu sorunlarla muhatap olmak zorunda kaldıklarını ifade eden Büyükboyacı, şöyle devam etti:

''Örneğin, bir apartmandan daire satın alıyorsunuz. Ancak, projede aldığınız dairenin numarası farklı. Çünkü, biz numaralama yaparken projeyi esas alıyoruz. Senin aldığın daire aslında karşı komşunun oturduğu daire. Önceden bunu düzeltmek için tüm kat ve blok maliklerinin biraraya gelerek tapu müdürlüklerine başvurmaları ve kat mülkiyetine şerh koyarak yeniden kat mülkiyeti tesis edilmesini istemeleri gerekiyordu. Bu da çoğu zaman mümkün olmuyordu. Çünkü, tüm kat malikleri biraraya getirilemiyordu. Bunun yanında hukuki olmamasına rağmen kat malikleri kendi aralarında kağıt üzerinde alım satım yapıyorladı. Bütün bunlar zaman alan ve masraflı işlemlerdi.''

Büyükboyacı, yıllarca çözülemeyen bu sorunlara 19 Eylül'de yayımlanan bir genelge ile pratik çözüm getirildiğini belirtti.

Düzeltme işleminin artık lisanslı harita kadastro bürolarının hazırlayacağı teknik raporla yapılabileceğini vurgulayan Büyükboyacı, şu bilgileri verdi:

''Zaman zaman (Oturduğum ev tapuda komşumun çıkıyor) veya (Benim dükkanımda komşum oturuyormuş) şeklinde vatandaşların şikayetleri ile karşılaşıyoruz. Bu tür sorunu olan kat malikleri ya da bina yöneticilerinin, lisanslı harita kadastro bürolarına başvurmaları yeterli olacak. Bu bürolar binalardaki fiili durumu tespit ederek teknik bir rapor hazırlayacaklar. Bu raporları belediyelere, belediye mücavir alanı dışında olan yerler ise ile özel idarelere onaylatarak tapu müdürlüklerine bildirimde bulunacaklar. Tapu müdürlüklerimizde gerekli düzeltme işlemini gerçekleştirecekler.''

Büyükboyacı, Kayseri'de 4 lisanslı harita kadastro bürosu bulunduğunu sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

denizci denizci

konuya çok basit bir çözüm getirilmiş gibi ama öyle deil işin aslı lisanslı bürolar bedava çalışmıyor . ev zaten borçla alınmış kıt kanaat krediden kalanla geçinmeye çalışıyor insanlar kendi hatası olmamasına rağmen ,başına birde bu geliyor evi satacak olsa satamıyor en basitinden sigorta yaptırsa kendi evine değil başkasının evine yaptırtmış oluyor sigortayı Allah korusun evin başına bişey gelse şirket in ağzının kokusunu çek yok o değil yok bu değil vs. bide karşı komşunun senin evinde yaptırdığın değişikliklere ağız suyu akıtmasını seyret resmen tehdit ev benimse ben geçeyim bari ehu ehu saçmalıkları . ev mev alma eniyisi nedir yahu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.12.2015 20:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.