Bugünkü
Takvim

Türkiye'nin Müşteri Profili

İşte Yetkili Satıcılar Derneği'nin () yaptığı ""ndan tüketicileri hakkında önemli ipuçları...

  • Emlak&OTO
  • 20.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.09.2011 10:14
ABONE OL
İşte otomobil müşterileri

Ufuk Sandık / Sabah

Otomobil satın alanların yüzde 80'i evli

Yetkili Satıcılar Derneği'nin () "" tüketicileri hakkında önemli ipuçları verdi. OYDER'in aylık dergisi Otoban'da Çınar Noyan, araştırma sonuçlarını derinlemesine incelemiş. Noyan'ın tespitleri ilginç: "Otomobil ve hafif ticari araç müşterilerinin büyük çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede araç sahipliğinin yüzde 82'si erkeklerde, yüzde 18'i kadınlarda bulunuyor.

Yaş aralığı olarak yapılan incelemede ise 36-50 yaş aralığı yüzde 45 ile neredeyse tüketicilerin yarısını oluşturuyor.

Türkiye'de özellikle erkeklerin askerden dönüşünün 25 yaşa denk geldiği düşünülürse, araç satın alımı profesyonel hayatın ilk 10 yılından sonra gerçekleşiyor. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, ikinci en yüksek yaş dilimi yüzde 35 ile 26-35 arası. Bu da gelir seviyesi yüksek olanların ilk olarak otomobil satın almayı tercih ettiklerini gösteriyor.

Araç satın alanların çok büyük kısmı yüzde 80'i evli. Bu durumda ortalama erkek tüketici, askerlik sonrası önce evlenmeyi, daha sonra gelirine göre araç satın almayı hedefliyor denebilir. Üstelik araştırma sonuçlarına göre araç satın alanların yüzde 61'i 1 ya da 2 çocuk sahibi.

Yani Türkiye'de otomobil satın alanlar çekirdek ailelerdir demek yanlış bir tespit olmayacaktır."

İlk kez yapılan bu araştırma, otomobil müşterileri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Umarım arkası gelir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.