Bugünkü
Takvim

Hayatınızı değiştirecek kanunlar

Geçen hafta partilerin uzlaşmasıyla hem Borçlar Kanunu hem Ticaret Kanunu ’den geçti.

  • Emlak&OTO
  • 16.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.01.2011 17:00
ABONE OL
Hayatınızı değiştirecek kanunlar
Yeni Ticaret Kanunu, yolculuklarda kötü kokulu yiyecek yenilmesini yasaklamasıyla daha çok gündeme geldi. Ancak kanun tüm iş dünyasını ilgilendiren çok önemli maddeleri içeriyor. Tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getiriyor. Halka açık şirketler sitelerinde, yöneticilerine ödenen maaş ve prim dahil her türlü ödemeyi, herkesin erişimine açık olarak yayınlamak zorunda...

Vatan'a göre, balkonda mangala son' maddesiyle gündeme gelen Borçlar Kanunu'ndaki bir madde kiracı-ev sahibi ilişkisinde çığır açacak. Kiracılar artık kiraladıkları yeri başkasına devredebilecek. Mal sahibinin yazılı rızasını almadıkça kiracı, kira ilişkisini başkasına devredemeyecek. Ancak kiraya veren, işyeri kiralarında 'haklı bir sebep olmadıkça' bu rızayı vermekten kaçınamayacak.

Halka açık şirketlerin yöneticilerinin maaşını internetten öğrenebileceğiz

Uzun yıllardır Türkiye'nin gündeminde olan ve geçen hafta partiler arası uzlaşma sağlanarak şaşırtıcı bir hızla Genel Kurulu'nda kabul edilen Türk Ticaret Kanunu, işdünyasında birçok dengenin yeniden kurulmasına neden olurken, şirketler açısından da yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacak. Yeni Türk Ticaret Kanunu, tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getiriyor. Ancak özellikle halka açık şirketler için bu internet sitesinin ayrı bir anlamı olacak.

* Artık halka açık şirketler internet sitelerinde, yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen maaş dahil her türlü prim, promosyon, temsil ve seyahat giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeleri herkesin erişimine açık olarak yayınlamak zorunda.

* Sitede, yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen maaş dahil her türlü paralar, temsil ve seyahat giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeler tek tek yayınlanacak.

İnternet sitesi zorunlu


* İnternet sitesinin bu tür açıklama, karar ve raporlara ilişkin bölümü herkesin erişimine açık olacak. İnternet sitesine girmek için üye veya ortak olma şartı aranmayacak. Böylece şirket ortakları, şirket çalışanları hatta sokaktaki vatandaşlar bile merak ettiği yöneticinin ne kadar prim aldığını anında öğrenebilecek.

* Şirketlerle ilgili belgelere internet sitesi adresi ile numarası da yazılacak. Her şirketin bir internet sitesi olacak.

* Bu sitede, şirket ilanları, pay sahipleri ve ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar, finansal tablolar, raporlar, yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarına ilişkin bilgiler yayınlanacak.

* İnternet sitesine konulması gereken bir içerik konulmamışsa, hukuka aykırılığın ve yönetim kurulunun görevini yerine getirmemesinin bütün sonuçları doğacak.

* İçerik, en az 6 ay süreyle şirketin internet sitesinde yer alacak, yoksa konulmamış sayılacak.

On line toplantı

* Şirketler, elektronik ortamda yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını yapabilecek. Sermaye şirketlerinde müdürler kurulu ve yönetim kurulu; kolektif, komandit, limited ve anonim şirketlerde de ortaklar kurulu ve genel kurul toplantıları on-line gerçekleştirilebilecek.

* On-line toplantı sistemiyle anonim şirketlerde genel kurula katılım, öneride bulunma ve oy verme; hukuksal açıdan, fiziki katılımla aynı sonuçları doğuracak. Şirketlerin elektronik ortamda toplantı yapabilmelerinin esas ve usulleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek.

* Elektronik ortamı kullanmak isteyen ortaklar, pay sahipleri ve yönetim kurulu üyeleri e-posta adreslerini şirkete bildirmekle yükümlü olacak.

* Anonim, sermayesi paylara bölünmüş komandit, kolektif, komandit şirketler ve kooperatifler birbirleriyle birleşebilecek. Eksi veya borca batık bilançosunun varlığı bir şirketin birleşmesini engellemeyecek.

Sorumluluk sigortası

* Sermayesi ile kanuni yedek akçeleri toplamının yarısı zararla kaybolan veya borca batık durumda bulunan bir şirket, kaybolan sermayeyi veya gerekiyorsa borca batıklık durumunu karşılayabilecek tutarda serbestçe tasarruf edilebilen özvarlığa sahip bir şirketle birleşebilecek.

* Meslekleri gereği bir hata yapıp, tazminat talebiyle karşılaşacağını düşünen kişilerin düzenleyeceği sözleşmelerle ilgili olarak, "sorumluluk sigortaları" kavramı Türk hukukuna ilk defa girdi. Yanlış tedavi uygulayan doktor, yanlış savunma yapan avukat, tazminat taleplerini, sorumluluk sigortası kapsamında karşılayabilecek.

Lahmacunlu seyahate yasak

* Şehirler arası toplu taşıma araçlarında başkalarını rahatsız edecek yumurta, soğan, pide, lahmacun gibi kokulu yiyecekler yenilmeyecek.

* Toplu taşım araçlarının dış yüzeyinin de sade bir görünümde olması gerekecek. Kamyon ve dolmuşlarda sık görülen "Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza" yazıları kaldırılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.