Annelere doğum izni 1 yıl mı oluyor? Başkan Erdoğan dikkat çekti hükümet düğmeye bastı! Kira ve kreş yardımı detayı | Doğum izni uzatılacak mı?

Doğum oranlarındaki düşüşle birlikte harekete geçen hükümet, çalışan annelere yeni destekler için düğmeye bastı. Doğum izninin 1 yıla uzatılmasının yanı sıra maaşta iyileştirme, kira ya da kreş desteği gibi formüller de gündemde. Peki doğum izni uzatılacak mı? İşte detaylar...

Giriş Tarihi 21 Haziran 2024, 12:54 Güncelleme 22 Haziran 2024, 14:50
Annelere doğum izni 1 yıl mı oluyor? Başkan Erdoğan dikkat çekti hükümet düğmeye bastı! Kira ve kreş yardımı detayı | Doğum izni uzatılacak mı?

İÇİNDEKİLER

Doğum oranlarındaki düşüş hükümeti harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın azalan doğum oranlarıyla ilgili olarak "Alarm veriyor" sözlerinin ardından annelere destek hazırlıkları için düğmeye basıldı. Konuyla ilgili bakanlıklar çalışmalara başladı. Özellikle doğum izninin uzatılması üzerinde duruluyor. Çalışmalar kapsamında doğum izninin uzatılması durumunda oluşacak ilave maliyet hesaplanırken, çalışan kadın sayısı, doğum oranı ve işten uzak kalma sürelerinin etkileri masaya yatırılarak bir yol haritası hazırlanacak.

Konu, geçtiğimiz haftalarda MKYK toplantısında da gündeme gelmişti.

Kadınların doğum izninin 4 aydan 1 yıla uzatılması yönündeki talepleri MKYK'ya taşınmış, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Bize ne düşerse varız" yanıtını vermişti.

KREŞ, KİRA DESTEĞİ
Edinilen bilgiye göre; AK Parti kurmayları, atılacak adımların sadece doğum izniyle sınırlı olarak kalmaması gerektiği, dünya örneklerinin de incelenerek ikinci ve üçüncü çocuğa kademeli olarak devlet desteği verilmesi yönünde görüşlerini dile getirdi. İkinci ve üçüncü çocuğa göre kademeli olarak iznin artırılmasının yanı sıra, kreş veya kira desteği ya da kadınların özlük hakkı ile beraber maaşında yapılabilecek bazı düzenlemeler de gündeme taşındı.

ÇOCUĞA GÖRE YAŞ DESTEĞİ
Çalışmalar kapsamında annelerin emekliliğini kolaylaştıracak adımların da ele alınması bekleniyor. Bu kapsamda emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi gündemde. Burada ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin devreye alınması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek.

BORÇLANMA İMKANI
Masaya taşınması beklenen bir formül de doğum borçlanmasına ilişkin... Kadınların sigorta başlangıcından önceki doğumlar için de borçlanma yapabilmesi talepleri değerlendirilecek.

Kadınlar halen işe giriş tarihinden ya da stajdan sonra doğan çocukları için borçlanma yapabiliyor. Bu borçlanma ile kadınlar eksik primlerini tamamlayabiliyor. Sigortadan önceki doğumların borçlanması, erken emeklilik yolunu açacak. Kadınlar sigorta başlangıcını bu yolla geriye çekebilecek.

Hazırlanacak formüller Başkan Erdoğan'a sunulacak. Erdoğan'ın kararı sonrası hazırlanacak düzenlemelerin yasalaştırılması süreci başlatılacak.