Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.09.2020 08:47
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.09.2020 08:53
ABONE OL

Son dakika i yeni oranlar: Ziraat sı, TEB, Garanti, Vakıfbank, İNG, Akbank, HCBS konut kredisi faizleri

Son dakika i yeni oranlar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Devlet larının bir kere daha faiz arttırması sonrasında en uygun konut kredisi faiz oranı da yüzde 1.09 seviyesine yükseldi. Bankaların uygun faizli konut kredisi vermesi ile ev fiyatlarında artış yapan fırsatçılar, ucuz konut kredisi kampanyalarının bitmesiyle konut fiyatlarını düşürecek mi merak ediliyor. Kampanyaların bitmesi ev satışlarını düşüreceği için konut sektöründe şu an için bu beklenti var. Konut fiyatları düşecek mi? Peki Eylül ayında konut fiyatları düşer mi? Kredi notunun belirlenmesinin ardından, konut kredisi nedir sorusu ile ilgili olarak en fazla merak edilen detay, kredi peşinat oranıdır. Yasal olarak, bankalar evin değerinin tamamını karşılamazlar.

Son dakika faiz depremi yeni oranlar açıklandı!

Son dakika faiz depremi yeni oranlar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Eylül ayının artık son haftasına girilmesiyle beraber konut kredisi faiz oranlarında yeni bir süreç başladı. Yaşanan yükselişin ardından konut kredisi faiz oranlarında yüzde 1 olarak kabul edilen psikolojik eşikte yıkılmış oldu. Dolar kurunda ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin devam etmesi halinde konut kredisi faiz oranların da yukarı yönlü hareket etmesi bekleniyor. Ziraat Bankası ise emeklinin artısı, çalışanın artısı konut kredisi imkanları sağlıyor. Vakıfbank ise Sarıpanjur Konut Kredisi fırsatıyla müşterilerine uzun vadeli imkanı veriyor.

0 Konut Alımlarına Özel Faiz Oranları

Ziraat Bankası sıfır konutlar için yüzde 1.09 faizle kredi imkanı sunuyor.

Vakıfbank sıfır konutlar için yüzde 1.09 faizle kredi imkanı sunuyor.

2. El Ev Alımları için Uygulanan Faiz Oranları

Ziraat Bankası 2. el alımları için uygulanan güncel faiz oranı yüzde 1.29

Alternatif Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.15

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı yüzde 1.17

İş Bankası ev kredisi hayat sigortalı faiz oranı yüzde 1.20

ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.24

Garanti Bankası konut kredisi takvim.com.tr faiz oranı yüzde 1.27

Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.27

Anadolubank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29

Denizbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29

Odeabank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29

Burgan Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30

TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.35

QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49

Şekerbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.69

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konut sektörünün yoğun geçirdiği Temmuz ve Haziran dönemi ile tapu daireleri yoğun çalışmaya başlamış hatta randevulu sisteme geçiş yapmıştı. Ağustos ayının başlamasıyla kamu bankalarının ucuz konut kredisi kampanyalarını bitirmesi tapu dairelerinin tekrar eski çalışma sistemine dönmesini sağladı. Tapu dairelerinin çalışma sisteminde dahi etkili olan ucuz konut kredisi kampanyalarının geri çekilmesi ile vatandaşlar, konut fiyatları düşer mi, Eylül'de konut fiyatları düşer mi merak ediyor.

EVİN EKSPERTİZ DEĞERİNİN TAMAMINA KONUT KREDİSİ

Standart konut kredilerinde özel bankalar müşterilerin alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 80'îne kadar kredi sağlıyorlar. Devlet bankalarında bu oran ise pandemi sürecinde yapılan düzenleme ise yüzde 90 seviyesine çıkarıldı.

Bu düzenlemelere göre krediyle ev alacak vatandaşlar için yüzde 10 ve yüzde 20 oranlarında peşinat ödemesi yapıyorlar. Bu ödemeler 200 bin TL'lik bir ev için yüzde 10 oranında olduğunda 20 bin TL, yüzde 20 oranında olduğunda ise 40 bin TL peinat ödemesi anlamına geliyor.

KONUT KREDİSİ NEDİR?

"Konut kredisi nedir?" sorusu konut kredisi almak isteyen ancak, merak ettiği detaylara ulaşamayan kişilerin sıklıkla araştırdığı bir konudur. Gündelik hayatta geçmiş zamanlara nazaran, kiraya göre çok daha fazla tercih edilen konut kredi desteği ile hayalinizdeki eve ulaşmak, bütçenizi zorlayacak bir kredi türü değildir. Konut kredisi, bir finansman desteğidir. Konut kredisi denildiğinde yüksek maliyetlerden söz edildiği için müşterilerin bu konuda çekince duyması oldukça normal. Ancak bu çekincelerin birçoğu, konut kredisi nedir sorusuna verilen yanlış yanıtlardan kaynaklanmaktır.

Konut kredisi nedir sorusu dâhilinde düşünülmesi gereken ilk konu kredi notudur. Kredi notu, konut kredisi şartları arasında en belirleyici unsurdur. Kredi notu yeterliliği, bankalar tarafından detaylıca incelenen bir kriterdir ve kişilerin bu notu önceden sorgulamaları mümkün değildir. Kredi notu özetle; belgelenebilir net gelir, daha önce kullanılan krediler, kredi kartları ve bunların ödeme geçmişleridir. Ancak bilinmelidir ki, bankalar bu işlem için çok daha detaylı bir inceleme yapmaktadır.

Kredi notunun belirlenmesinin ardından, konut kredisi nedir sorusu ile ilgili olarak en fazla merak edilen detay, kredi peşinat oranıdır. Yasal olarak, bankalar evin değerinin tamamını karşılamazlar. Evin ekspertiz değerinin yüzde yirmisi oranında peşinat tutarı, ev kredisi almak isteyen müşterinin ödemekle hükümlü olduğu bir konudur.

Peşinat ödemesinden sonra evin değeri üzerinden kredi kullanım miktarınız ortaya çıkar ve bankanın sunduğu ödeme planları dahilinde kredi kullanımına başlayabilirsiniz. Bu konuda bankanın çeşitli ödeme seçenekleri sunmasına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bütçenize ve aylık gelirinize en uygun ödeme planını seçmeniz, kredi ödemelerinizi çok daha kolay bir şekilde ödemenizi sağlayacaktır. Bu noktada banka araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan en önemlileri seçtiğiniz bankanın farklı kredi ödeme seçenekleri sunması ve konut kredisi faiz oranları olmalıdır.