Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.09.2020 08:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.09.2020 08:52
ABONE OL

kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? ? !

Koronavirüs salgını ile mücadele sırasında kirasını ödemekte zorlanan lere aylık 960 lira kira yardımı yapılıyor. Yapılan başvurular sonuçlanmaya başladı. Ödemeler bugün itibariyle başlarken pek çok kişi başvuruları nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok ekonomik yardım vatandaşlara veriliyor. Daha önce de verilen kira yardımı bu dönemde yoğun ilgi görüyor. Barınma temel ihtiyacımızdır. Ancak maddi durumu sebebi ile bazı aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da maddi durumları yetersiz olduğundan dolayı kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımı nasıl alınır?

Kira yardımı başvuruları araştırılan konular arasında yerini aldı. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Yardım almak isteyen vatandaşlar işlemlerini birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapıyorlar. Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken pek çok vatandaşın kirada olduğu ve gelirlerinin düşmesi ile birlikte kiralarını ödemekte zorlandıkları ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine zaman kaybetmeden hükümet harekete geçti. Dar gelirli olan vatandaşlar için kira yardımının yapılmasına karar verildi. E Devlet üzerinden yapılacak başvuruların ardından durumu belirlenen dar gelirli aileler 48 ay boyunca ödeme alabilecekler. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımının şartları neler? İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

DAR GELİRLİ AİLELERE DESTEK!

Sosyal devlet anlayışı ile birlikte ilgili bakanlıkların harekete geçmesinin ardından dar gelirli ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için çeşitli yardımlar veriliyor. Aile ve Çalışma Bakanlığı aracılığı ile verilen bu yardımlar arasında maddi yardımlar olduğu gibi, gıda ve yakacak yardımı gibi seçenekler de bulunuyor. Son günlerde gündeme gelen yardımlardan bir tanesi de kira yardımı oldu.

Salgın döneminde işsiz kalan, gelir alamayan ve kirasını ödeyemeyen vatandaşlar için kira yardımı verilmesine karar verilmişti. Bunun ardından dar gelirli ailelerin başvuruları çerçevesinde verilen kira yardımları başvuruların sonuçlanmasının ardından ödenmeye başladı. Kira yardımı bedeli ise 960 lira olarak açıklandı.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kira yardımı başvuruları birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapılıyor.
e-Devlet'in "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra açılan pencere üzerinden "Uygulamaya Git" sekmesine tıklayınız.

Uygulamaya git kısmına tıkladıktan sonra "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol ediniz.

DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğunda dolayı ilgili bakanlıklar eli ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genel olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu yardımların yanı sıra verilen yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır.

Barınma temel ihtiyacımızdır. Ancak maddi durumu sebebi ile bazı aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da maddi durumları yetersiz olduğundan dolayı kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. Bu problemlerin ortadan kaldırılması amacı ile devlet tarafından evsiz ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile barınma yardımları, kira paralarını ödeyemeyen ailelere ise belirlenen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Belediyeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL' ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)

Sivil Toplum Kuruluşları

Özel Vakıflar ve dernekler

Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

T.C. kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Gelir belgesi
Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı
Kira Yardımı Başvurusu
Kira Yardımı Başvurusu

Bu evraklar ile birlikte SYDV'lere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza dair bir dilekçe hazırlamalısınız. Başvuru yapmaya gittiğinizde aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Ya da vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde inceleme yapılmaktadır. Yapılan incelemede ailenin nasıl bir yaşantı içinde olduğuna bakılmaktadır. İncelemeler sonucu mütevelli heyet tarafından bir rapor hazırlanmaktadır.