Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.08.2020 10:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.08.2020 10:36
ABONE OL

ler Mercedes, BMW Audi ve yüzde 50 ucuz satılıyor! Teklifler ardı ardına yapıldı

Otomobil almak 'de herkesin hayali durumundadır. Bu anlamda özellikle araç lüks ise durum değişmektedir. ler olan Mercedes, BMW Audi ve yarı fiyatına satılıyor. Lüks araba almaya bütçesi yetmeyenler için rayiç bedelinden çok ucuza otomobil almak mümkün hale geliyor. Peki icradan araba nasıl alınır? İcradan araba almak istiyorum, nasıl alabilirim? İcradan araba almanın masrafları nedir? İcradan araba almak mantıklı mı? İcradan araba kaç günde teslim edilir? İcralık arabalar, icra müdürlükleri tarafından yapılan ihaleler sonucunda satılmaktadır. Vermiş olduğunuz teklif harici ticari araçlarda %18, binek araçlarda da %1 ödersiniz. Bunun dışında da 150-200 TL gibi bir miktar da damga vergisi ödersiniz.

Vatandaşlar akın etti! Mercedes, BMW ve Audi yarı fiyatına satılıyor!

İcradan araba nasıl alınır, sorusunu aklına getiren kişiler araba hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmalıdır. Yarı fiyatına satılan lüks arabalar sahibinden hacizli arabalar icradan nasıl ucuza alınır? İcradan araç nasıl alınır? İkinci el otomobil almaya bütçesi yetmeyenler için rayiç bedelinden çok ucuza otomobil almak mümkün hale geliyor. İcra dairesinden araba almak isteyen herkes teminatını yatırdıktan sonra ihaleye katılabilir. Eğer ihaleyi kazanamazsanız teminatınız geri iade ediliyor.

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir?

İcradan arama satın almak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart yoktur. Fakat uymanız gereken bazı prosedürler vardır. İhale teminatı vermek, ihale katılım formu doldurmak bu uymanız gereken prosedürlerdir.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

Öncelikle buradan ilgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını not alın.

İhale şartnamesinde bulunan bilgileri unutmayın ve istenen belgeleri tamamlayın.

İhalelere katılmadan önce icra müdürlükleri teminat istemektedir. Bu teminatı hazır edin.

Çoğu icra müdürlüğü ihaleleri 5 gün ara ile 2 kez gerçekleştirmektedir. Buradaki amaç ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır.

İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60'ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa, ikinci ihalede fiyatta indirime gidilir ve %40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır.

Şayet aradığınız özellik ve fiyatlarda bir araç buldunuz ve bunun ihalesine katılarak aracı satın almak istiyorsanız, öncelikle muhakkak aracı bizzat görün ve ihale detayları ile arasında bir fark var mı kontrol edin. Bu araçlar yediemin depoları olarak bilinen oto parklarda tutulmaktadır.
İhalelerin açık arttırma yöntemi ile yapıldığını unutmayın, sunulan teklifleri gözlemleyin, değerinin üzerinde verilmiş olan tekliflere şüphe ile yaklaşın.

İhaleye sunulmuş olan icralık arabanın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını öğrenin.
KDV aracı satın alan kişi tarafından ödenmektedir.

Teminat parası hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum. Öncelikle teminat parası yine bahsettiğimiz üzere ihalenin değerine göre değişiklik göstermektedir.

Bu teminat parası elden yatırılabileceği gibi Vakıfbank aracılığıyla yatırılarak dekontu da götürebilir. Şayet aracın ihalesini kazanırsanız, aracın ücretini de 10 gün içerisinde ödeyerek aracı satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ihale sonucunda aracı almadıysanız, bu teminat parasını geri alacaksınız. Şayet yanınızda nakit olarak bu parayı götürdüyseniz, ihale sonunda paranız geriye verilir.

İcradan Alınan Aracın Masrafları

Vermiş olduğunuz teklif harici ticari araçlarda %18, binek araçlarda da %1 KDV ödersiniz. Bunun dışında da 150-200 TL gibi bir miktar da damga vergisi ödersiniz. Satın alınan bu araçların genellikle anahtarları ve ruhsatları bulunmamaktadır. Yeniden ruhsat çıkarmak için aracı satın almanızın ardından muayeneye sokmanız gerekmektedir. Muayene cezalıysa bile cezası hariç muayeneyi siz ödersiniz. Tellaliye, Otopark, mtv gibi diğer bütün masraflar borçlunun parasından kesilmektedir, sizinle bir alakası yoktur.

İcradan Araç Almanın Riskleri Nelerdir?

İcradan araç almak taşınmaz almaktan daha risklidir. Araç memur tarafından otoparka bırakıldığında şartnameye ne durumda olduğu yazılır. Bunu dilerseniz cüzzi bir miktar ödeyerek ihaleden önce icra müdürlüğünden alabilirsiniz. Araç otoparkta kaldığı sürece, aracın başına çeşitli olaylar gelebilir. Parça çalınması, aracın çizilmesi gibi çeşitli sebepler olabilir ki otoparkçılar bu konuda hiçbir zaman garanti vermezler. Bu sebepten dolayı aracı almadan önce kesinlikle kontrol edilmelidir. Harici olarak satışlar tamamen devlet kontrolünde gerçekleştiği için başka bir riski bulunmamaktadır.

İcradan Araç Satışlarında İhaleler ve Açık Arttırma Nasıl Yapılıyor?

Araç ihalesinin gerçekleşmesi için İcra Müdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis görev alır. İhaleler yediemin otoparkında gerçekleşir. Bu otopark güvenlik amacıyla 24 saat kamera sistemiyle izlenir. İhalelerde güvenliği sağlayan yetkili kurum devlettir. Yapılan ihalelerde araçların değerleri bilirkişi tarafından belirlenir ve belirlenen bu değerin yarısı kadar fiyata açık arttırma ile satışa sunulur.

İcradan araba satımı işlemlerini İl Müdürlüğü'ne bağlı İcra Dairesi yürütür. Bu sebeple İcra Dairesi'nin tüm ilan ve duyuruları yakından takip edilmelidir. İhalenin yapılacağı gün ve saat duyuru ve ilanlar ile bildirilecektir.

Tüm duyurular ihale dosya numarasına göre yapıldığı için başvuru esnasında verilen dosya numarası not edilmeli, duyurular bu şekilde incelenmelidir. Ayrıca duyuruda getirilmesi gereken belgelerin yer alıp almadığına dikkat edilmeli, istenen belgeler eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır.

İcradan araba satışı ihalelerinde, ilk ihalede arabanın satılamadığı durumlarda 2. ihale yapılabilir. 2. ihalenin günü ve saati gibi bilgileri kaçırmamak için tekrar İcra Müdürlüğü duyuruları takip edilmelidir.

Alınan Arabaların Teslim Zamanı ve Teslim Şekli

Aracın teslim alma süresi ihale bittikten sonra yaklaşık olarak 15 günlük gibi bir süreyi bulur. İhale sonrasında aracı almayan kişiler vermiş oldukları teminat parasını geri alır. Banka ile yapılan teminat ödemelerinin geri alma süresi yaklaşık olarak 1 gün ile 3 gün arasında değişir.

2. el araç fiyatları düşecek mi?

2. el araba fiyatları 2020 ile ilgili açıklama yapan Galerici Ahmet Yurtlu, ikinci el araç fiyatları düşer mi sorusuna yanıt olabilecek beklentilerini de belirtti. İkinci el araç fiyatları 2020 ile ilgili olarak %15 gibi bir artışın da öngörüldüğünü söylenen Yurtlu, kısa vadede araba satın almak isteyenlerin hızlı davranması gerektiğini dile getirdi. 2. el araba fiyatları düşecek mi sorusuna bazı çevrelerden sürekli olumlu cevap geliyor olsa da her ay fiyat artışının devam ettiğini ekledi.

Manidar bir durumun yaşandığını söyleyen Yurtlu, sattıkları aracı 1 hafta sonra aynı fiyata alamadıklarına değindi. Bu işin ticaretini yapanların da sattıkları malı yerine koyamadığını belirten Yurtlu, 2. el araç fiyatları ne olur konusunda %10 ile %15 civarı bir artışın devam edeceğini ve kışa kadar artışların süreceğini öngördüklerini dile getirdi. 2. el araç fiyat artışı üzerinde piyasaya sıfır araç girişinin olmamasının büyük bir etkisinin bulunduğunu söyleyen Yurtlu, sıfır araç beklemek istemeyenlerin ikinci elde talebi arttırdığını ve bu nedenle bir süre daha artışın devam edeceğini ekledi.

İŞTE YILIN İLK ÇEYREĞİNDE LÜKS VE PREMİUM OTO SATIŞLARI

Alfa Romeo

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo ilk 3 ayda Türkiye'de toplam 7 adet satış gerçekleştirmiş. En çok satan model ise markanın SUV modeli Stelvio. Markanın geçen yılın aynı dönemindeki satış adedi ise toplam 56 idi.

Audi

Alman otomotiv devi Volkswagen'in çatısı altında bulunan Audi ilk 3 ay içerisinde 2189 adet satış gerçekleştirmiş. Markanın en çok satan modeli ise kompakt sınıfta yer alan A3 olmuş. Audi 2019 yılının ilk çeyreğinde 1731 adet satışa ulaşmıştı.

BMW

Bavyeralı üretici BMW, 2020 yılının ilk çeyreğinde 2234 adetlik satışa ulaşmış. Markanın en çok satılan modeli ise 3 Serisi. BMW, 2019 yılının aynı döneminde ise 1686 adet araç satışı gerçekleştirmişti.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz ülkemizde ilk 3 ayda sadece otomobil olarak 2913 adetlik satış gerçekleştirmiş. Markanın ticari araç satışlarını da bu rakamın üzerine eklersek 3984 adede çıkıyor. En çok satan Mercedes-Benz modeli ise Türkiye'de E Serisi olmuş. Alman devin 2019 yılının ilk çeyreğindeki otomobil satışları ise 1910 adet olarak gerçekleşmiş.