Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.06.2020 09:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.06.2020 09:19
ABONE OL

indirimi Temmuz'da var mı? ? 0,49 faizli taşıt kredisi sonrası ÖTV indirimi çıkacak mı?

araç fiyatlarının oldukça artması sonrası vatandaşlar, sıfır araçlarda indirimi beklemeye başladı. Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olursa ikinci el arabaların fiyatları da düşer diyen vatandaşlar, devletten ÖTV indirimi müjdesi bekliyor. ÖTV indirimi olacak mı? Koronavirüs salgını sonrası durma noktasına gelen otomotiv pazarının hareketlenmesi için kamu bankaları tarafından düşük faizli taşıt kredisi açıklandı. Bu gelişmelerin ardından sıfır araç almak isteyen vatandaşlar ÖTV indiriminin olup olmayacağını araştırmaya başladılar. 2018 yılında yapılan ÖTV indirimi ile araç satışları yükselmişti. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

Otomobilde ÖTV indirimi Temmuz'da var mı?

Kamu bankalarının uygun faiz oranlarıyla verdiği taşıt kredilerini kullanıp araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının cep yakması nedeniyle ÖTV indirimi olacak mı sorusuna cevap arıyor. Bu anlamda sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, ÖTV indirimi hakkındaki son gelişmeleri öğrenmek istiyor. Gündemden düşmeyen ÖTV indirimi hakkında, sektörün önemli insanlarından üst üste açıklamalar geldi. Geçtiğimiz sene yapılan ÖTV indirimi sonrasında araba satışları patlamıştı. Peki, ÖTV indirimi olacak mı? Sıfır araçlara ÖTV indirimi ne zaman başlayacak? ÖTV indirimi Resmi Gazete'de yayımlandı mı? İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

ÖTV İNDİRİMİ İÇİN UMUT OLDU

Resmi gazetede yayınlanan karar 2020 ÖTV indirimi için umut oldu. O karara göre: Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde belirtilen yüzde 22.8'lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL'ye kadar ÖTV alınmayacak.

Resmi Gazete'de ÖTV indiriminden faydalanacaklar şöyle belirlenmişti.

* Şehit yakınları ( şehidin annesi, babası, eşi ve çocukları)

* Gazi ve gazi yakınları (gazinin annesi, babası, eşi ve çocukları)

* Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış olan kişiler

Bu şekilde ÖTV indirimi ile satın alınan araç 5 yıl boyunca satılamaz.


ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

ÖTV indiriminin 2020'nin ilk ortasına doğru yapılabileceği işaret edilmişti. Kamu bankalarının araç kredisi kampanyasının ardından ÖTV indirimi olup olmayacağı araştırılmaya başlandı. Ancak, konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NELER?

Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi – Katkı Paylı

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

İkinci El Taşıt Kredisi

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere %0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak. Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak.

Kredi tutarı kasko değeri üzerinden özkaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup, 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.

ÖTV NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.),sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.),çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır. ÖTV aslında, 1950'li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan 'İstihsal Vergisi'nden başka bir şey değildir.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.