Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2020 11:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.03.2020 11:21
ABONE OL

2020 yılında gelir belgesiz kredi veren ların listesi! !

Kredi mevzuatı gereğince; kredi veren özel ya da devlet larından talepte bulunan vatandaşların kredinin alınmasından sonra parayı ödeyebilecek sürekli bir gelir kaynağının olup olmadığına bakılır. Sürekli gelir kaynağı olduğunu ispatlayamayan kişilere kredi verilmez. Bu bağlamda; esnaf, çiftçi ve maaş bordrosuz çalışan kişiler sürekli çalıştıkları bankalardan kendi hesaplarını teminat göstererek kredi çekebilirler. Bunun dışında gelir belgesiz ve maaş bordrosuz kredi çekebilmek için; ipotek tesis ettirmek, kefil göstermek ve belgelemek gibi şartları yerine getirilmesi gerekiyordu. Ancak bazı bankaların yeni düzenlemeleri kapsamında artık gelir belgesiz ve maaş bordrosuz kredi alınabiliyor.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar!

Bankalar kredi prosedürlerinde 2020 yılı içinde büyük bir değişiklik gösterdi. Özellikle gelir beyanına ve kefile dayanan kredi şartlarının yerini birçok bankada gelir belgesiz ve maaş bordrosuz olarak kredi imkanına bıraktı. Özellikle ev hanımları ve serbest meslek mensubu kişilerin yüzünü güldüren bu uygulamada vatandaşların banka şubesine gitmesine bile gerek kalmadı. Peki, gelir belgesiz kredi veren bankalar nelerdir? Kimler gelir belgesiz kredi imkanından faydalanabilir? İşte, gelir belgesiz kredi veren bankaların güncel listesi…

Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı olarak çalışan kişilerin gelir belgesini beyan etmeden kredi çekebilmek için bankaya kefil göstermesi gerekiyordu. Kefil şartının yanında kira geliri, mevduat geliri gibi ek gelir kalemleri de bazı bankalar tarafından isteniyordu. Ancak bankaların mobil bankacılık uygulamalarına başvuruda bulunarak kolaylıkla kredi talebinizi hiçbir kefil, ipotek teminat etmeden; gelir belgesi ve maaş bordrosu olmadan iletebilirsiniz.

Gelir belgesiz kredi almak için ilk adımda kredi notunuzun yüksek olması ya da en azından riskli olarak tanımlanan grup içerisinde yer almaması gerekir. Mobil uygulama ya da internet şubesi üzerinden kredi başvurusunun yapılmasının ardından resmi kanallar üzerinden şahsınıza ait incelemeler yapılır. İncelemelerin ardından şartlara uygun olan kişilere belirlenen vade ve faiz oranlarında kredi verilir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar gelir belgesiz kredi başvurusunda özellikle Findeks notuna ve kredi siciline dikkat eder. Bu bağlamda dijital bankacılık uygulamalarının gelişmesiyle birlikte müşteriler birçok belgeyi sunmalarına gerek kalmadan kredi sahibi olabilirler. 2020 yılında gelir belgesiz kredi veren bankaların güncel listesi belirlenmiştir:

1. Akbank: Akbank Direkt mobil uygulaması üzerinden ya da Akbank'ın resmi web sitesine girerek KKB puanları iyi durumda olan müşteriler 40.000 TL'ye kadar gelir belgesiz kredi çekebiliyorlar.

2. ING Bank: ING Bank mini kredi kapsamında maksimum 5.000 TL'ye varan krediyi müşteriler gelir belgesiz olarak alabiliyorlar. Aynı zamanda bu kredi için 4 yıllık vade ve aylık yüzde 1.99 şeklinde faiz oranı uygulanıyor.

3. Odeabank: "Nakit Hazır Kredi Başvurusu" adı verilen kredi kapsamında müşterileri gelir belgesiz kredi çekebilmesi için kredi notunun yüksek olması ve daha önce herhangi bir finansal işlem nedeniyle kara listeye düşmemiş olması gerekiyor.

4. Garanti Bankası: "Garanti Bankası İlk Kredim" kapsamında 36 ay vadeli 10.000 TL'ye kadar gelir belgesiz kredi imkanından yararlanılabilir. Bu avantajdan yararlanmak için; sicilin temiz olması, ihtiyaç, konut veya araç kredisinin çekilmemiş olması ve kredi kartı borcunun olmaması gerekir.

5. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): "Pratik İhtiyaç Kredisi" CEPTETEB uygulaması üzerinden üst limitten 12.500 TL'ye varan kredi çekilebilir. Kişinin borçlu olmaması, sürekli müşterisi olması ve bankaya ait kredi kartlarının kullanması kredi alımları için büyük önem taşıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.