Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.11.2019 Gazete
ABONE OL

Geliri olmayanın evine vergi yok | Yeni vergi yasası neler getiriyor? Kimler hangi şartlarda vergi ödemeyecek?

'de vergi adaletini sağlayacak 'az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi' sistemini getirecek olan yeni yasa tasarısı Meclis'e sevk edildi. Tasarı konut ile ilgili vergilere de düzenleme getiriyor. Peki yeni vergi yasası neler getiriyor? Kimler hangi şartlarda vergi ödemeyecek? Yeni vergi yasasıyla ilgili detaylar haberimizde...
Türkiye'de
vergi adaletini sağlayacak 'az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi' sistemini getirecek olan yeni yasa tasarısı Meclis'e sevk edildi. Tasarıda yer alan özellikle konut ile ilgili vergilerden emekliler ve hiç geliri olmayanlar muaf tutuldu. Emekliler ve geliri olmayanlar böylece emlak vergisinden sonra değerli konut vergisi de ödemeyecekler. Emlak vergisindeki istisnalar ile ilgili detaylar şöyle;

● KİMLER VERGİDEN MUAF
Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük işsizler ile maaşından başka geliri olmayan emekliler. Gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.● HER KONUT VAR MI?
Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.

● AYNI EV İKİ KİŞİNİN ÜZERİNDEYSE NE YAPILACAK?
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.● İLGİLİ KONUTTA OTURMA ŞARTI VAR MI?
Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor.

● ÖLÜM MAAŞI ALANLAR DA YARARLANABİLİR Mİ?
Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.
● MÜRACAAT ETMEK GEREKİYOR MU?
Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor.

● YANLIŞLIKLA ÖDENEN VERGİLER GERİ ALINABİLİR Mİ?
Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz.● ARSASI OLAN EMEKLİLER YARARLANABİLİR Mİ?
Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor.

● HEM KENDİSİNİN HEM EŞİNİN EVİ OLAN EMEKLİ VERGİ ÖDER Mİ?
Hayır ödemez. Bu haktan yararlanacak emeklinin üzerinde sadece bir konut olması gerekiyor.● YENI EMEKLİ OLANLAR DA YARARLANABİLİR Mİ?
Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler. Yani 2019 yılı içinde emekli olanlar 2020 yılında emlak vergisi ödemeyecek.


ekonomi@takvim.com.tr

FARUK ERDEM SORULARINIZI CEVAPLIYOR -TAKVİM'E SORUN