Bugünkü
Takvim

Lüks konuta vergi Şubat’ta başlıyor

Vergi paketiyle konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Gayrimenkulde değerleme zorunluluğu geliyor. 5 milyon lirayı aşan evlere Şubat 2020'den itibaren 'değerli konut vergisi' getirilirken, değerleme çalışmaları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce yürütülecek.

Lüks konuta vergi Şubat’ta başlıyor
Vergi paketiyle konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Gayrimenkulde değerleme zorunluluğu geliyor. 5 milyon lirayı aşan evlere Şubat 2020'den itibaren 'değerli konut vergisi' getirilirken, değerleme çalışmaları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce yürütülecek. Vergiye tabi evler internette ilan edilecek, konut sahiplerine de tebligat yapılacak. 5 milyon lirayı aşan konutun birden fazla sahibi olsa da matrahın tespitinde taşınmazın toplam değeri dikkat alınacak. Vergi ortakların hisseleri oranında yatırılacak. Müteahhitlerin elindeki lüks konutlar, satılmadıkça bu vergiye tabi olmayacak.


Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.