Bugünkü
Takvim

Havalimanı dünyanın en büyüğü

’de hizmete giren Havalimanı sahip olduğu teknik özellikleri ve büyüklüğü ile rakiplerine fark atıyor. Yıllık yolcu kapasitesi 200 milyon kişiye çıkacak dev havalimanı en yakın rakibini ikiye katlıyor.

İstanbul Havalimanı dünyanın en büyüğü
Cumhuriyet tarihinin gururu abidelerinden olan Havalimanı devreye girdiği tarihinden bu yana vatandaşların ad yoğun ilgisi ile karşılanıyor. Her geçen gün uçuş sayısının artmasıyla birlikte havalimanı yerli yabancı yolcuları ağırlamaya devam ediyor. Dünyanın en yoğun üç havalimanın yüzölçümleri ile karşılaştırıldığında, en yakın rakibinin İstanbul'un yarısı büyüklüğünde olduğu görülüyor.En büyük alana sahip Dubai , 35 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilmiş durumda. İstanbul Havalimanı ise 76,5 milyon metrekare alanda bulunuyor.Havalimanlarının yıllık yolcu kapasitelerine göz atıldığında da, İstanbul Havalimanı'nın üstünlüğü görülüyor. Tüm fazların devreye girmesiyle birlikte, İstanbul Havalimanı'nın yolcu kapasitesi yıllık 200 milyon kişiyi bulacak. Bu değer Dubai Havalimanı'nda 90 milyon yolcu olarak açıklanıyor. Dünyanın en yoğun havalimanı Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı'nın kapasitesinin de yapılacak yatırımlar ile 2025 yılında 125 milyon kişiye çıkması öngörülüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.