Bugünkü
Takvim

Yüzyılın projesi

’a yepyeni bir soluk getirecek olan ‘Kanal İstanbul Projesi’nin detayları şekillendi. , Avcılar, , Arnavutköy’den geçecek kanalın 45 kilometre uzunluğunda olacağı ve proje kapsamında bölgede 7.5 milyon kişinin yaşayacağı tahmin ediliyor...

Yüzyılın projesi

Türkiye, yatırımlarına hız verdi. Marmaray, Avrasya, ve Osmangazi Köprüsü gibi ulaşım alanında birbirinden önemli projeler hizmete girdi. 'nin önlenemez yatırımları karşısında Batı, panikledi! Yapımı süren 3. Havalimanı ise Avrupa'yı adeta titretti. , büyük bir ticaret hacmi yakalayacak olan bu havalimanın "Ekonomik şartları değiştirecek" dedi. Merakla beklenen yatırımlardan biri de Kanal Projesi'ydi. '' olarak adlandırılan çalışmanın detayları günden güne şekillendi. Titiz bir çalışma sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, proje hakkında bilgi verdi. Buna göre , Avcılar, , Arnavutköy sınırlarından geçecek olan kanalın uzunluğunun 45 kilometre olacağı ve İstanbul Boğazı'ndaki yükü azaltacağı belirtildi. Sondaj çalışmaları tamamlanan 453 milyon metrekare alan üzerinde kurulması planlanan proje kapsamında 7.5 milyon kişinin yaşayacağı tespit edildi. Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü'nün doğusunu takip eden güzergâhta inşa edilecek olan kanalın Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edeceği belirtildi. Sonrasında Sazlıbosna Köyü'nü geçerek Dursunköy'ün doğusuna ulaşıp Tayakadın, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü'nün doğusundan 'e ulaşacağının altı çizildi.

100 MİLYAR DOLARLIK
Yatırım 100 milyar dolarlık bir maliyeti olacak projenin inşaatında 7 bin kişinin çalışması planlanıyor. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1.5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor. Projenin toplam maliyetinin 20 milyar dolar olması bekleniyor. Yapımının tamamlanması ile İstanbul'a yepyeni bir soluk getirecek olan kanalın ekonomiye de katkısının oldukça yüksek olacağı belirtiliyor.100 YILLIK ÖMRÜ OLACAK
Mevcut durumda mühendislik çalışmaları devam eden yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Gölü'nün doğusunu takip eden güzergâhın inşaatının 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında 350 DTW büyüklüğündeki gemilerin bile geçişi için uygun olacak. Projenin ekonomik ömrünin ise 100 yıl olması planlanıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.