• Ekonomi
  • 14.11.2017
  • Son Güncelleme: 14.11.2017 - 00:11

Faturayı düşürme formülü

Evde alınacak küçük tedbirler ve pratik çözümler ile faturalarını düşürmek mümkün. Mutfakta dikkatli olan; çeyrek, hatta yarım altın kadar kâr edebilir

Faturayı düşürme formülü
Havaların soğumasıyla faturaları yine gündeme oturdu. Bir evin aylık masrafları içinde önemli bir yer tutan elektrik, su ve doğalgaz faturalarını evde alınabilecek küçük tedbirler ve pratik çözümlerle düşürmek mümkün. Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum, Türkiye'de sanayiden sonra enerjinin en çok tüketildiği yerin ev olduğunu, bu nedenle evde işinin kadınlara düştüğünü söyledi. "Mutfakta yapılan tasarruf 1 yıl içinde çeyrek ile yarım altın arasında bir getiri sağlar. Küçük tedbirler alarak, 1 yılda en az 1 çeyrek altın alabilecek kadar kâr edilebilir. Bundan daha da önemlisi ülke, dünya ve çocuklar için, kendi geleceğimiz için bir şey yapmış oluruz" diyen Mazlum, alınabilecek önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

● Mutfakta en çok kullanılan su ısıtıcıları ciddi enerji çeken ürünler. İhtiyaç duyulduğu kadar suyun kaynatılması, kullanmadığında da fişin prizden çekilmesi gerekiyor.
● Fırınlarda da önemli ısı kaybı yaşanıyor. Eğer zorunluluk yoksa fırını önceden ısıtmayın. Süre sonuna gelene kadar da beklemeyin, 1-2 dakika önce fırını kapatın. Pişme süresinde fırının açılıp kapanmaması da ciddi tasarruf sağlar.
● Tencereyi üzerine koymadan ocağı yakmayın. Tencere, çaydanlık ocaktayken, ısıyı üstündeki ürünün büyüklüğüne göre ayarlamak lazım.
● Prize takılı elektronik ürünler enerji kullanmaya devam ediyor. Bu nedenle gün içinde kullanılmayan aletlerin fişlerini prizden çekin.

AÇIK KAPI TASARRUF ETTİRİR
UZMANLAR, enerji tasarrufu için yapılabilecek bazı önlemleri şöyle sıralıyor:
● Doğramaların duvarlarla birleştiği kenarlarına yeni silikon çekilmeli.
● Seramik, mermer, granit gibi malzemelerin kullanıldığı zeminde, kalın halı ve kilim olmalı.
● Duş alırken banyo kapısını aralık veya açık bırakmak, sıcak su sayesinde oluşan ılık hava ve buharın ev içerisinde dolaşımını sağlayacaktır. ● Sıcak havanın kaçmasını önlemek için kapıların alt boşluklarına uygun ve dekoratif malzemeler yerleştirin.
Kalın perde kullanmak, etkili bir yalıtım yöntemidir.
● Mobilyaların radyatörlerin önünü kapatmayacak şekilde yerleştirilmesi önemli.
Perdeler güneş gelen saatlerde açık, güneş çekildiğinde ise kapalı olmalı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT