Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.10.2017 Gazete
ABONE OL

Yüksek yüksek faiz şantajı

Türkiye üzerinden rant elde etmek isteyenler, asparagas haberlerle a saldırıp faizi yükseltmek istedi. Merkez şantaja direndi. Şantajcıların amacı hem yüksek kur hem de yüksek faiz...

Yüksek kur yüksek faiz şantajı

ABD'nin Türk bankalarına ceza keseceği iddiaları, ardından Alman bankalarının kredi musluğunu kısacağı söylentileri ile Türk piyasalarına adeta şantaj yapan spekülatörler umduğunu bulamadı. Asılsız iddiaların ardından Türk Lirası karşısında bir miktar değer kazansa da istenen düzeye ulaşmadı. Çarşamba günü asparagas haberlerle piyasaları alt üst etmeye çalışanların bu hamlesini, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı günün arifesinde yapması da dikkat çekti. Merkez Bankası sıkı para duruşuna kararlılıkla devam edeceğini teyit ederken, faiz lobisinin beklediği artışı yapmayıp faizi sabit tuttu. Geçtiğimiz akşam bankalar arası piyasada 3.8360 lira seviyesini gören dolar, dün güne bankalar arası piyasada 3.82 lira seviyesinden başladı. İstanbul serbest piyasada ise açılış 3.8120 liradan oldu. Dolar günü de 3.8040 liradan kapattı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yükselişin geçici olduğunu belirterek, "Gerek la gerekse faizle ilgili girişim yapanlar bunda başarılı olamayacak. Yükselişten rant elde etmek istiyorlar, başaramayacaklar" dedi. Spekülatif hareketlere yönelik en doğru hareketin kura müdahale etmemek olduğunu kaydeden Zeybekci, "Merkez Bankası olarak piyasadaki spekülatif hareketlere döviz satarak müdahale ettiğiniz anda 20-30 milyar dolarda dönen hacim bir anda milyar dolara döner, oyun büyür. Şu anki kur reel değildir. Bugün, pazartesi, salı bunlar geçmiş olacak" diye konuştu.

AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş:
Faizler 'enflasyon canavarı'dır. Her şeyin önünde engel oluşturan yüksek faizlerden, bankalar da çok zarar görüyor. Bankacılık sistemi, bu konuda herkesten daha hazır ve talep eder durumda. Faizlerin düşmesi konusunda çok istekliyiz. Merkez Bankası son derece yerinde ve doğru müdahaleler yaptı.

FED Eski Araştırma Direktörü, Ekonomist Erkin Şahinöz:
ABD ile yaşadığımız vize krizi, Almanya'dan gelen açıklamalar, Türkiye'ye kur üzerinden ekonomik darbe yapma amaçlıdır. Ancak bu açıklamalar amacına ulaşamayacak. Merkez Bankası sıkı duruşu ile faizleri oynatmadı. Bu faiz lobisini hayal kırıklığına uğrattı. Dolardaki bu yüksek hareketlilik de geçici.

GEDİK Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Köksal:
Merkez Bankası faizleri yükseltmemek için direnç gösteriyor ancak elini daha güçlü tutabilmesi için mali taraftan destek gelmesi gerekiyor. Öte yandan dolar üzerinde baskı oluşturmaya çalışan spekülasyoncular amaçlarına ulaşamayacak, 3 gün alınır, 4'üncü gün satılır. Dolarda geri çekilme küresel dolar hareketi nedeniyle 3.65- 3.70 civarında sınırlı hissedilebilir.

ING Menkul Araştırma ve Strateji Bölüm Müdürü Pınar Uslu:
Son günlerdeki haber akışının yurt içi piyasalara olumsuz yansımasının yanı sıra FED başkan adayları arasında Yellen'ın yer almadığı haberi dolara değer kazandırırken, Türkiye dahil gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskı yarattı.

kalan karakter 1000

T.C. T.C.

ABD ile ekonomik SAVAŞIN belirtileri. bu ülke ne badireler altlattı. ALLAHIN izniyle siyonist ABD yi dünya ile bir olup yıkmaya muktedir olacak güce geleceğiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.10.2017 08:23
Mustafa Mustafa

Bunların oyununu bozmak için içerdeki beslemelerin ağalarına soracaksın. ABD müttefikmisin? fetö ve bağlantılarını anlat. İngiliz müttefik misin? Türkiye'deki sahte Kemalizimi anlat.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.10.2017 02:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.