Bugünkü
Takvim

Tazminata hızlı çözüm

çiler tazminat, fazla mesai, yıllık izin, işe iade gibi talepleri için artık arabulucuya gidecek. Arabulucu anlaşmazlığı en fazla 4 haftada sonuçlandıracak

Tazminata hızlı çözüm
İşçi-işveren arasındaki anlaşmazlıkları yıllar süren davalar yerine kısa sürede çözme yolunu açan arabulucu düzenlemesi hayata geçti. Buna göre; kanuna veya bireysel ya da toplu sözleşmesine dayanan işçi, işveren alacağı, tazminatı ve işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulması dava şartı olarak aranacak. Arabulucuya başvurma zorunluluğu için alacak veya tazminat talebinin iş ilişkisinden kaynaklanması gerekecek. İşçi kıdem, ihbar gibi tazminat ve fazla mesai, yıllık izin gibi ücret; işveren de alacak ve tazminat kalemleri için önce arabulucuya başvuracak. Arabulucu, yapılan başvuruyu 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Bu süre, zorunlu hallerde 1 hafta uzatılabilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.