Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.10.2017 Gazete
ABONE OL

Tatil bahane alışveriş şahane

İlk 9 ayda satışları toplam yüzde 29 büyüyerek 540 milyon liraya çıktı. Ülkemize gelen Suudi, Çinli ve Rus turistler yaptıkları alışverişlerle, perakendecinin yüzünü güldürdü.

Tatil bahane alışveriş şahane
Turistlerin bu yılın Haziran- Eylül dönemini içeren yaz aylarında yaptığı alışverişlerden en büyük payı Ortadoğu ülkeleri alırken, Çinli ve Rus turist de perakendeye can suyu oldu. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye'nin verilerine göre, bu dönemde Çinliler'in alışverişleri yüzde 294, Ruslar'ınki de yüzde 226 yükseldi. Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, ilk 9 ayda Türkiye'nin satışlarının yüzde 29 büyüyerek 540 milyon lira olduğunu belirterek, "Ortadoğulu turistler organize perakendenin toparlanmasına yardımcı oldu. Ruslar'ın da alışveriş payı, geçen ay Eylül 2015'e göre yüzde 5 arttı" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.