;
Borsada çifte rekor
ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu yıl bir kez daha faiz artırmayabileceği beklentisinin güçlenmesinin ardından piyasalarda bayram havası esti. FED'in son aylarda düşme eğilimi gösteren enflasyona vurgu yaparak düşük kaldığını belirtmesi ise doların küresel çapta güç kaybetmesine neden oldu. Borsa İstanbul'da endeks 108 bin 605 puanla zirvesini yeniledi. Endeks ayrıca, günü yüzde 1.11 artışla 108 bin 391 puandan tamamlayarak kapanış rekoru kırdı.

MERKEZ'E TERÖR AYARI
Dün toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranını yüzde 7.25'te, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8'de, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25'te, geç likidite penceresi borçlanma faiz oranını yüzde 0'da, borç verme faiz oranını da yüzde 12.25'te sabit tuttu. Merkez Bankası'nın kararının ardından dolar kuru düşüşünü sürdürdü. Dolar günü 3.53 liradan, euro ise 4.1240 liradan tamamladı. Öte yandan Merkez Bankası'nın yeni disiplin yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre; Türkiye Cumhuriye Merkez Bankası, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olma, bu örgütlere yardım etme, bankanın imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanma ya da kullandırma ile bu örgütlerin propagandasını yapan personeline işe son verme cezası uygulayabilecek.
Etiketler:

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.